چرا دچار استرس میشویم؟

کاهش استرس money-stress-think

لحظه ای واسه پاک کردن ذهنتون از استرس و ساده تر کردن زندگی خود وقت بذارین.

به نقل از مردمون؛ همه افراد هر چند وقت یه بار دچار استرس می شن اما اگه مراقب نباشین، حتی استرسای خیلی کوچیک می تونن بر سلامتتون تاثیر منفی بذارن. براساس دپارتمان سلامت و خدمات انسانی امریکا، استرس هم بر فکر و هم بر بدنتون اثر میذاره و می تونه منتهی به مریضیایی مثل افسردگی، سردرد، مشکلات گوارشی، مریضی قلبی و سکته شه.

بااینکه استرس بخشی طبیعی از آدم بودنه، خیلی از عادی ترین عوامل استرس زا ارزش انرژی جسمی و ذهنی ما رو ندارن. در زیر به هفت مورد از غیرضروری ترین این عوامل می پردازیم و پیشنهادایی هم واسه دوری از اونا براتون آوردیم. پس مسئولیت زندگی تون رو به گردن بگیرین و با هوشیاری بیشتری زندگی کنین.

استرس : ۷ دلیل غیرضروری

  1. تکرار موقعیتای استرس آور

تکرار دوباره یه اتفاق استرس زا در ذهنتون هیچ فایده ای براتون نداره و فقط باعث می شه دوباره گرفتار استرسی شید که تجربه کرده بودین.

مغز نمی تونه فرق بین چیزی که به اون فکر می کنین و اتفاقی که واقعاً در حال افتادنه رو بفهمه. به خاطر همین اگه فکرتون درگیر یه اتفاق منفی شه که در گذشته روی داده، دوباره اون عکس العمل استرس در بدنتون تکرار می شه.

واسه شکست دادن این عادت بد، پیشنهاد می کنیم طرز فکرتون درمورد اون اتفاقا رو تغییر بدین.

با فکر کردن به چیزایی مثل «الان سالم هستم و حالم خوبه»، «سیستم ایمنی بدن من قویه»، «خیلی راحت در زندگی جلو میرم» و امثال اون خودتون رو از چرخه تکراری فکرهای منفی بیرون بیارین.

واسه مدیتیشن وقت بذارین. دقیق شدن و فوکوس کردن روی تنفستون موقع فکر کردن هم می تونه به نابود کردن عکس العملای استرس در بدنتون کمک کنه.

  1. فکر کردن به بدترین چیزی که ممکنه اتفاق بیفته

دقیق شدن و فوکوس کردن روی بدترین نتیجه ممکن یه موقعیت فقط افکار منفی وارد آینده تون می کنه. همین.

وقتی نمی دونیم چه اتفاقی قراره بیفته، نگران این پیشامدها میشیم. اما به چه دلیل باید دو بار به خودمون عذاب بدیم؟

یه راه واسه مقابله با فکر کردن به بدترین نتیجه ممکن اینه که ببینین این عامل استرس زا واقعی س یا خیر و از خودتون سوال کنین یه یا دو ماه دیگه در آینده اذیتتون می کنه یا نه.

بعضی وقتا وقتی از خودتون این سوالا رو سوال کنین، می فهمید که واقعاً هم اتفاق وحشتناکی نیس که نتونین با اون کنار بیایید.

یه راه دیگه هم واسه دوری از این طرزفکر اینه که در زمان حال زندگی کنین. مثلاً وقتی می خواین کارای روزانه تون مثل شستن ظرفها رو انجام بدین، واسه حس کردن بوی صابون، حس کردن تازگی آب یا نوری که روی حبابای کف میفته وقت بذارین.

هرچه بیشتر بتونین خودتون رو در این چیزها گم کنین، کمتر فکرتون رو درگیر گذشته و آینده می کنین.

  1. عقب انداختن کارا

همه آدمها به دلایل جور واجور کارای خود رو به تاخیر میندازن اما در بیشتر موارد دلیل اون اینه که کارایی که باید بکنن اونا رو می ترسونه. این می تونه باعث ایجاد استرس و دلزدگی شه.

پیشنهاد ما اینه که واسه انجام پروژه های سخت برنامه مرحله به مرحله داشته باشین، نه اینکه بخواین همه اونو یکدفعه انجام بدین.

یه هدف درازمدت واسه خودتون طراحی کنین و بعد هدفای کوچیکتری واسه رسیدن به اون داشته باشین. وقتی کاری رو مرحله به مرحله و به اصطلاح در لقمهای کوچیک جلو می برید، انگیزه مثبت واسه ادامه راه می گیرین.

یادتون نره واسه هر نتیجه کار کوچیک به خودتون افتخار کنین.

  1. دیر رسیدن

دلایل زیادی واسه دیر رسیدن هست که بعضی از اونا واقعاً در کنترل شما نیس. اما دلایل دیگری هم واسه اون هست مثل ترسیدن از رفتن به جایی یا جواب مثبت دادن به درخواستایی که واسه اون وقت ندارین. این حس عصبانیت و استرس در شما بوجود میاره که با استرسی که واسه دیر انجام دادن اون کار دارین هم ترکیب می شه.

اگه کمبود وقت یکی از دلایلیه که معمولاً دیر می رسید، همیشه از خودتون سوال کنین که اون کار یا مراسم واقعاً در برنامه تون جا داره یا نه.

اما زمانایی که دلیل دیر رسیدن زنگ نزدن ساعت، ترافیک سنگین یا گم کردن کلیدهایتان باشه، خیلی مهمه که بدونین این اتفاقات در کنترل شما نیس و فقط باید بدونین چیجوری به اونا عکس العمل بدین.

به جای اینکه خودتون رو به خاطر دیر رسیدن سرزنش کنین، یاد بگیرین که از یاد ببرین و روی نقاط مثبت تمرکز کنین نه نقاط منفی. براساس نکات مربوط به مدیریت استرس کتابخونه ملی پزشکی امریکا، «رفتار یه فرده که تعیین می کنه موقعیتی واسه اون استرس زا باشه یا نباشه.»

  1. استفاده بیشتر از اندازه از رسانه های اجتماعی

وقتی بیشتر از اندازه در رسانه های اجتماعی وقت بگذرونین، همیشه خودتون رو با بقیه مقایسه می کنین که این باعث استرس می شه. با این کار به ارزش خودتون و اعتماد به نفستون براساس چیزی که از بقیه می ببینن امتیاز می دین نه معیارهای خودتون واسه موفقیت و خوشبختی.

بیان کردن حرف هاتون در این رسانه ها هم شما رو آسیب پذیرتر می کنه و باعث می شه زودتر ناراحت شید. قبل اینکه بخواین حرف هاتون رو با کسی در میان بذارین باید اول اعتماد و احترام اونو جلب کنین.

با ایجاد مرزهای شخصی واسه خودتون در این رسانه ها و دادن وقتی محدود و مشخص واسه وقت گذاشتن واسه اون، این استرس رو از خودتون دور کنین.

  1. ریخت و پاش در محل کار یا خونه

ریخت و پاش نمودی از احساس شماس و اتفاقاتی که در زندگی تون میفته. پس تعجبی نداره که یه اتاق به هم ریخته و ریخت و پاش باعث استرسمون شه.

پیشنهاد ما اینه که قدم به قدم این ریخت و پاشا رو از بین ببرین – هدفی که مثل روش برخورد با عقب انداختن کاراس.

مثلاً ۲۰ تا نیم ساعت روی فقط یه کشو یا کمد کار کنین و بعد به خودتون استراحت بدین. بعد دوباره سر کار برگردین تا احساس نکنین فشار زیادی واسه تمیز کردن به شما وارد می شه.

یه دلیل دیگه که باعث می شه بعضیا بذارن محیط دورو برشون و ریخت و پاش شه اینه که نمی دونن با فضایشون چه باید بکنن. تجسم کنین که دوست دارین فضای زندگی تون چیجوری باشه. این باعث می شه انگیزه داشته باشین که اونو تبدیل به چیزی کنین که در ذهنتونه.

اگه واسه دور ریختن چیزها مشکل دارین، کافیه دو سوال از خودتون سوال کنین: «این رو دوست دارم؟» و «ازش استفاده می کنم؟»

اگه دست کم یه ساله که از چیزی استفاده نکردین، شایدً وقت اون رسیده که اونو دور بندازین.

  1. نگرانی درمورد پولی که خرج کردین

فکر کردن درمورد پولی که خرج کردین موندن در گذشته س. اینکه عادتای پول خرج کردنتون رو همیشه در ذهنتون بررسی کنین فقط استرس بیشتری در اون لحظه براتون بوجود میاره.

«هیچوقت نمی تونین پولی که خرج کردین رو برگردونین.» — گروور

واسه دوری از این عامل استرس زا خیلی مهمه که روی زمان حال و چیزایی که روی اون کنترل دارین تمرکز کنین، مثل تصمیمات مالی که در آینده می خواین بگیرین.

می تونین به خودتون کمک کنین که پولتون رو با مسئولیت پذیری بیشتری خرج کنین، بفهمین که با پول نمیشه خوشبختی خرید، با دوستانتون رفت وآمد کنین تااینکه بیرون برید و پولی که ندارین رو خرج کنین یا کارتای اعتباری و بانکی تون رو با خودتون بعضی جاها نبرین تا واسه خرید کردن وسوسه نشید.

درمان استرس با دکتر اوز

تاثیر استرس بر تیروئید چیه؟

استرس مردمون مقاله در مورد استرس کاهش استرس

Related articles

چرا زن و شوهر به هم خیانت میکنند؟

شاید در نگاه اول خیانت یه اشتباه خیلی بزرگ بدون دلیل خاصی به نظر برسه اما وقتی با دقت به مشکل نگاه کنین متوجه مسائلی میشین که به خیانت منتهی شده. به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ یکی از ویژگی های ازدواج، تعهد و تعهد هر کدوم از همسران نسبت به همدیگه […]

Learn More

چرا موی سر ریزش میکند؟

آلامتو : یکی از مشکلات بیشتر افراد ریزش موی سر و نبود باخبر شدن از دلایل بوجود اومدن این مشکله در این مقاله ۱۰ مورد ار عادی ترین دلایل ریزش مو رو بررسی می کنیم. مشکلات تیروئید یکی از مشکلات مریضی هاشیموتو و یا پرکاری تیروئید، ریزش مو به دلیل نبود تعادل هورمونیه. هورمونا، عملکردهای […]

Learn More

چرا داعش وحشی است؟

گروه تروریستی داعش و حملات و اقدامات وحشیانه این گروه در منطقه خاورمیانه و دیگر نقاط جهان این روزا تبدیل به سوژه اول رسانه ای جهان شده. با وجودی که اقدامات وحشیانه و حملات این گروه تروریستی در بیشتر از یه سال گذشته همیشه یکی از سوژهای مورد توجه رسانه ها بوده اما گسترش سطح […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *