دسامبر 3, 2020

چرا داعش وحشی است؟

گروه تروریستی داعش و حملات و اقدامات وحشیانه این گروه در منطقه خاورمیانه و دیگر نقاط جهان این روزا تبدیل به سوژه اول رسانه ای جهان شده.

با وجودی که اقدامات وحشیانه و حملات این گروه تروریستی در بیشتر از یه سال گذشته همیشه یکی از سوژهای مورد توجه رسانه ها بوده اما گسترش سطح و دایره عملیات این گروه از خاورمیانه به اروپا و تهدید به انجام حملات بیشتر در آمریکا و دیگر نقاط جهان ، حساسیت افکار عمومی جهانی رو نسبت به این گروه بیشتر تحریک کرده.

از نظر خیلی از ناظران با وجودی که داعش تو یه سال گذشته یکی از سوژهای اصلی خبرها و تحلیلای رسانه های بین المللی بوده اما هنوز مسایل و ابهامات زیادی درباره این گروه تروریستی، اهداف و اقدامات و چگونگی پشتیبانی و دلایل و منطق رفتارها و اقدامات تروریستی این گروه هست.

داعش وحشی

این که به چه دلیل داعش عامدانه تلاش داره چهره ای بیریخت و وحشیانه و متنفر کننده از خود ترسیم کنه خود جای سوال و تدقیق بیشتری داره. این چگونگی مطرح شدن به طور طبیعی بیشتر از اینکه در افکار عمومی جهانی واسه این گروه “سمپات” (پیرو و حامی) دست و پا کنه بیشتر خشم و نفرت و انزجار افکار عمومی جهان رو بر می انگیزد، پس به چه دلیل داعش اینجور می کنه و عامادنه تصویری بیریخت و کریه از خود به نمایش میذاره.

در این مورد میشه ۳ سوال اصلی و کلیدی درباره داعش مطرح کرد ؛ با ذکر این مقدمه که هنوز خیلی از واقعیتا و ابهامات جدی درباره داعش و امکانات این گروه و اهداف و نیات و گردانندگان اصلی اون واسه ناظران در هاله ای از ابهام باقی مونده:

۱- هدف اصلی داعش چیه؟

داعش بر خلاف گروه های دیگه تروریستی از جمله القاعده به دنبال تشکیل یه دولت با قلمرو وسیع در خاورمیانه س که احکام و دیدگاه های متصلبانه خود رو درون اون پیاده کنه. پرواضحه که تفکرات و دیدگاه ها و برداشتای داعش از اسلام به تصریح خیلی از علمای شیعه و سنی نمایانگر این دین نیس و داعش بیشتر از اینکه به اسلام خدمت کنه در جهت ضربه زدن و ارائه چهره ای بیریخت از دینه. هدف دیگه داعش پاکسازی منطقه خاورمیانه از شیعیان و کاهش دامنه نفوذ ایران در این منطقه س.

۲- به چه دلیل داعش اقدامات وحشیانه انجام میده؟

این اقدام داعش دو دلیل داره : دلیل اول رو میشه در ریشه های “ایدئولوژیک” تفکر تکفیری گروه داعش دونست که در منطق این دیدگاه هر رفتار وحشیانه و جنایتی قانونی و منطقیه تا وقتی که به اهداف گروه کمک کنه. در تفکر داعش شیعیان و خیلی از باورمندان به دیگر ادیان کافر حساب شده و مستوجب بدترین جنایتا هستن و ازاین رو نیاز به رعابت هیچ استاندارد رفتاری در روبرو شدن با این افراد و گروه ها نیس.

البته نباید در این مورد تاثیر تئوریسینا رو هم ندیده گرفت . یکی از این تئوریسینای خشونت و وحشت “ابوبکر ناجی ” مصری نسل عضو قبلی اتاق فکر القاعده س.اون در سال ۲۰۰۴ کتابی با عنوان ” مدیریت وحشی گری” منتشر کرد که این کتاب در سال ۲۰۰۶ به انگلیسی ترجمه شده.

ناجی در این کتاب توضیح میده که باید با انجام حملات تروریستی تکراری و همیشگی به کشورای غربی و کافر زندگی رو در اونا به یه جهنم و کابوس تبدیل کرد. از طرف دیگه از نظر ناجی اقدام و اعمالی مانند سربریدن کفار بالاترین درجه و آخر فرهنگ مرگ و جهاده و قدمی در راه سقوط نظم جهانی الان و رسیدن به نظم ایده آله.

این مطلب را هم بخوانید :
چه زمانی نباید رژیم غذایی گرفت؟

نکته دیگه در تفکرات ناجی اینه که بزرگ ترین مانع در سر راه تشکیل حکومت جهانی (تکفیری) خود مسلمانان (مخصوصا شیعیان) هستن. به همین خاطره که بیشترین قربانیان داعش از بین مسلمانان هستن. ناجی در واقع در کتاب خود که به عنوان یه مانیفست گسترش و توجیه خشونت واسه گروه های تکفیری و تروریستیه، مجوز برخورد خشن و هر چی بی رحمانه تر با مسلمانان و غیر مسلمانان رو در جهت تشکیل یه حکومت صادر و تئوریزه کرده.

دلیل دیگه عامل “هدف دار” است. داعش از وحشت افکنی به عنوان یه روش هدف دار بهره میگیره تا دلا رو خالی کنه و مقاومتای احتمالی مردمی و گروهی رو در مقابل خود بشکنه و در دلا ترس بسازه که نتیجه اون پیروزی با تعداد کم در برابر جمعیتای بزرگه.

داعش در به کار گیری این روش تا حدود زیادی هم موفق عمل کرده. انتشار فیلما و عکسای جنایات شنیع این گروه تروریستی با بهترین کیفیت تصویری در فضای اینترنت باعث شده تصویری هول برانگیز از این گروه ترسیم شه و این جور مقاومتا در برابر اون شکسته می شه و وقتی تروریستای این گروه واسه تصرف منطقه یا شهری گسیل می شن قبل اینکه پای اونا به منطقه مزبور باز شه خیلی از مردم از ترس داعش پا به فرار گذاشته و مقاومت نمی کنن و این جور تصرف قلمرو جدید واسه داعش آسون تر می شه.

داعش daesh

۳- به چه دلیل داعش حملات گذشته رو انجام داد؟

از نظر خیلی از ناظران و تحلیل کنندگان اقدام داعش در حملات مرگبار تروریستی گذشته به لبنان، عراق، پاریس و هم انفجار هواپیمای مسافربری روسی یه جور خودزنی حساب شده؛ اما به نظر می رسه اقدامات یه ماه گذشته داعش در گسترش حملات تروریستی در خارج از دایره عراق و سوریه دو هدف و قصد کلی داشته باشه:

اول اینکه داعش با انجام حملات تروریستی به کشورای همسایه عراق و سوریه تلاش داره شکافای قومی و مذهبی جوامع اونا رو تحریک کرده و با ایجاد جنگ قومی و فرقه ای در این کشورها واسه خود فرصت هدف دار واسه نفوذ بوجود بیاره.

دلیل دوم هم پوش,ندن ضعفای این گروه از شکستا و ضربه هاییه که در دو ماه گذشته از ناحیه شدید شدن حملات هوایی روسیه به این گروه وارد اومده. براساس اقرار “ویل مک کنتس” محقق ارشد عضو موسسه “بروکینگز” آمریکا داعش تو یه سال گذشته و بر اثر حملات هوایی اتحاد ضد داعش بیشتر از یه چهارم از منطقه تحت تسلط خود در عراق و سوریه رو از دست داده.

داعش با انجام این حملات تروریستی می تونه دستاور دیگری هم داشته باشه: تحریک اقلیتای مسلمون در کشورای اروپایی و جذب عناصر افراطی اونا به درون شبکه خود واسه انجام حملات دیگه تروریستی و از طرف دیگه شدید شدن اختلافات بین غرب و جهان اسلام که هدف راهبردی این گروه حساب می شه.

داعش خوب از شکاف موجود درون کشورای اروپایی آگاهه و می دونه نسل دوم و سوم مهاجران مسلمون در خیلی از کشورای اروپایی به پدیده ای به نام بی عدالتی و برخوردهای نژادی اقشار و گروه هایی از جوامع اروپایی مواجه ان و از این موضوع رنج می برن.

حملات تروریستی و قدرت نمایی و کشتار در پایتختای اروپایی هر چند قاطبه جمعیت مسلمون اروپا و جهان رو از داعش متنفر می کنه اما این موضوع واسه این گروه مهم نیس؛ چون داعش به دنبال جلب و جذب عناصری خاص با دیدگاه های افراطیه و این جور حملات می تونه در جذب این عناصر به گروه داعش مخصوصا در رقابت این گروه با گروهی چون القاعده اثر داشته باشه.

فریب داعشیا با مانکن!+عکس

جوآنا پالانی؛ دختری که داعش واسه سرش جایزه گذاشت+عکس

داعش عصر ایران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *