اکتبر 25, 2020

چرا خوردن دوغ کسل کننده و خواب آور است ؟

همیشه دوغ در سفره های ایرونی جای خود رو داشته و نوشیدن دوغ واسه خیلیا دلچسب تر از هر نوشیدنی دیگه س . اما تا بحال از خود پرسیده اید که به چه دلیل دوغ خاصیت خواب آور داره ؟

 

اجناس تخمیری مانند دوغ که در ایران هست، جزو گروه بزرگ تری از موادغذایی هستن که به اونا مواد غذایی «فراویژه» می می گن. وجود باکتری های زنده در موادغذایی تخمیری دلیل کلی فرق این نوشیدنی ها با بقیه موادغذاییه.

این باکتری ها باعث تنظیم فلور طبیعی روده (یعنی باکتری های طبیعی روده) می شن و در بهبود کارکرد دستگاه گوارش موثر هستن. از نظر علم تغذیه، افراد گرفتار به اسهال می تونن از دوغ، ماست و کشک استفاده کنن چون بررسی ها نشون داده ان مصرف این موادغذایی هنگام بروز مشکلات گوارشی مانند اسهال بسیار موثر هستش.

دوغ

البته باکتری های موجود در دوغ یا کفیر به دلیل بهبود کارکرد دستگاه گوارش، نقش موثری در تقویت سیستم ایمنی بدن دارن. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین، مصرف این گونه نوشیدنی ها (دوغ و کفیر) ساعت خواب آدمایی که مشکل خواب دارن، تنظیم می کنه. به علاوه، غذاهای فراویژه ای مثل دوغ و کفیر در ترشح سروتونین نقش موثری دارن پس مصرف اونا باعث رفع افسردگی و خواب راحت تر در شب می شه.

پس اگه در ایران کفیر تولید شه و در دسترس عموم قرار گیرد، بهتره که افراد اون رو در برنامه غذایی روزانه شون جا بدن. جالبه بدونین که این نوشیدنی ها مشکلات فکری مانند حواس پرتی رو هم برطرف می کنن پس جا دادن اونا در برنامه غذایی سالمندان یه عادت غذایی مناسبه. البته یادتون نره که دوغ، اسیدیه پس آدمایی که گرفتار به ورم معده یا زخم اثنی عشر هستن، باید مصرف اون رو محدود کنن. حتی مصرف بیش ازحد این نوشیدنی ها باعث شدید شدن ناراحتی معده می شه و واسه افراد گرفتار به ورم معده یا زخم اثنی عشر زیاد، منع مصرف داره.

این مطلب را هم بخوانید :  چرا عرق بدن بوی بد میدهد؟

بازنشر :

منبع : سلامت

خواص دوغ دوغ سلامت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *