چرا خواب بد می بینیم؟

به چه دلیل خواب(رویا) می بینیم؟ این سوال ممکنه واسه شمام پیش اومده باشه؛ خواب یکی از مهم ترین و اثرگذارترین مسائل بر سلامت روح و جسم هر موجود زنده س.

به گزارش آلامتو به نقل از تبیان؛ بهترین خواب واسه بزرگسالان بیشترین حد ۸ ساعت در طول شبه. باید تموم عوامل مزاحم و دچار مشکل کننده روند خواب که دلیل دیدن رویاهای بد و استرس زا می شن، رفع گردند تا سطح سلامت بدن و در نتیجه سطح کیفیت زندگی پیشرفت یابد.

  1. بوها

بوی خوب و مطبوع بر دیدن خواب شیرین موثره؟

یه مطالعه نشون داده که بو و عطر خوش منتهی به دیدن رویاهای مثبت می شه و بر عکس بوهای نامطبوع مانند بوی گوگرد منتهی به دیدن رویاهای منفی می شه. مثلا بوی خوشی مانند بوی گل ناامیدی می تونه واسه دیدن یه خواب خوش مناسب باشه.

  1. صداها

تا حالا شده که خواب ببینین جایی در حال آتیش گرفتنه و با صدای آژیر ماشینای آتیش نشانی و یا آمبولانس (در خواب) از خواب بیدار شید و فهمیده باشین ساعت تون در حال زنگ زدنه؟

سقط جنین در دوران بارداری باعث دیدن کابوس در بعضی زنان می شه و شاید دلیل اصلی اون اضطراب، کمبود خواب و مشکل هورمون هاست.

موقع خواب، مغز مانند پنجره ای نیمه بازه که صداها به داخل اون نفوذ می کنن. اگه این صداها به اندازه کافی بلند نباشن، شما از خواب بیدار نمی شین.

پس، گوش دادن به موسیقی آروم بخش مانند صدای امواج دریا، شاید دلیل شه یه رویای شیرین ببینین، مانند قدم زدن در کنار دریا!

  1. غذاهای تند

این طبیعیه که هر غذایی که باعث سوءهاضمه می شه، مانند غذاهای پر ادویه و سنگین و چرب باعث آزار فرد شه. بهتره شام دو ساعت قبل از خواب صرف شه و غذاهای بسیار تند قبل از خواب مصرف نشه. مصرف کافئین و مواد لبنی (در صورت نبود تحمل لاکتوز) هم پیشنهاد نمی شه.

  1. ویتامین ب ۶

این ویتامین در تعامل با بعضی از اسیدهای آمینه (واحدای سازنده پروتئین) دلیل تاثیر مثبت بر سیستم عصبی موثر در خواب می شه. البته باید بدونین که مصرف زیادتر از اندازه ویتامین ب ۶ هم باعث آسیبای عصبی و یا بی حسی در طول زمان می شه.

این ویتامین باعث دیدن رویاهای زنده و قابل لمس تر و روشن تر می شه.

  1. داروهای ضد افسردگی

داروهای آروم بخش به خصوص SSRIا (کنترل کننده های انتخابی بازجذب سروتونین ) و داروهای ضدافسردگی مانند پروزاک، پاکسیل و سرترالین می تونه منجربه دیدن کابوسای شبونه شه. اگه از مصرف این داروها در عذاب هستین، حتما با دکتر تون درباره تعویض دارویتان صحبت کنین.

  1. ترک سیگار

۶۳ درصد از آدمایی که سیگار رو ترک می کنن، تا یه سال هم خواب می بینن که سیگار میکشن. ترک نیکوتین دلیل فعال تر شدن مغز و بیشتر خواب دیدن می شه. اما نگران نباشین. ترک سیگار با اینکه بعضی وقتا این علائم رو به دنبال داره، اما این مشکلات هم کم کم از بین می رن و البته شما ریه ای سالم تر و در نتیجه بدن مقاوم تری دارین.

  1. تماشای فیلمای مشکی و سفید

خیلی از بزرگترا خاطرات زیادی بعد از تماشای فیلمای مشکی و سفید قدیمی در ذهنشون تداعی می شه که بیشتر باعث می شه در خواب، خاطرات قدیمی و یا خوشیای گذشته رو ببینن.

  1. گرسنه خوابیدن

گرسنگی و در نتیجه کاهش قند خون، شاید باعث بیدار شدن زود به زود از خواب شده و یا دلیل می شه شما خواب مواد خوراکی رو ببینین.

اگه به دلیل رژیم لاغری، وعده شام رو حذف کردین، مصرف یه لیوان شیر کم چرب به همراه یه عدد موز قبل از خواب خیلی خوبه و کمک می کنه خواب بهتری داشته باشین.

  1. دیدن فیلم ترسناک

طبیعیه که این جور فیلما باعث دیدن کابوس می شن. بهتره اگه قبل از خواب این جور فیلما رو تماشا کردین، به مسایل مورد علاقه تون فکر کنین و یا مثلا با کودکتون بازی کنین تا مغزتون درگیر مسایل فیلم نشه .

  1. بارداری و پس از زایمون

سقط جنین در دوران بارداری باعث دیدن کابوس در بعضی زنان می شه و شاید دلیل اصلی اون اضطراب، کمبود خواب و مشکل هورمون هاست. به نظر این کابوسا آزار دهنده س، اما مغز رو واسه یه تغییر اساسی (بچه دار شدن) آماده می سازه.

هم اینکه ببینین : تعبیر خواب