چرا خدا به شما کمک نمی کند؟

به چه دلیل خدا کمکم نمیکنه

من به عنوان یه مشاور این شکایت رو از زبون خیلی ها، حتی از زبون خودم، می شنوم، «به چه دلیل خدا در مشکلاتم کمکی به من نمی کنه؟» این سوال به طور کاملً منطقیه. خیلی از ادما از اینکه بخوان چرای چیزی رو از خدا سوال کنن یا اینکه بخوان این بحرانی که براشون پیش اومده رو حل کنن، می ترسند. از اینکه تصور کنن ایمانشون به اندازه کافی قوی نیس یا قدرت نداشته ان با این مشکلات کنار بیان. و نمی خواهند هم که بقیه چیزی بدونن چون ممکنه فکر خوبی درموردشون نکنن.

به نقل از سایت مردمون؛ اگه شرایط زندگی برامون سخت می شه، باید بدونیم به چه دلیل و اینکه چه باید بکنیم. وگرنه سردرگم، خسته و ناامید می شیم. در متون مذهبی داوود پیامبر رو می بینیم که باوجود همه سختی هایی که براش پیش میاد، باز ایمان و اطمینان خود رو از دست نداده و بیشتر از هرکی دیگری از دستورات خدا پیروی می کنه.

اون این کارا رو بدون اینکه کتاب آسمونی از قبل براش آماده شده باشه و بدون هیچ منبعی واسه کمک گرفتن انجام می دهد. بااینکه سوالات سختی از خدا می پرسد اما دست از تلاش نمی کشد. داوود پیامبر دوستانه و با همه وجود، حتی در مواقع سختی، به خدا ایمان و اطمینان داشته و بااینکه مشکلات پی به دنبال براش اتفاق می افتد، ایمان خود رو از دست نمی دهد.

اول باید نگاه خود رو به زندگی اصلاح کنیم. خیلی از ما بااینکه آدمایی مذهبی هستیم اما بعضی وقتا با گوش دادن به آموزشهای غلط و پیشنهاد های داغون کننده، دیدگاه ها و انتظارات اشتباهی پیدا می کنیم. قبل از هر چیز باید بدونیم که اتفاق بد همیشه می افتد! این اتفاقات واسه آدم های خوب هم می افتد. هممون در طول زندگی با آزمایشای جور واجور، مشکلات و سختی های زیادی روبه رو می شیم. پس چیزی که باید بفهمیم اینه که در روبرو شدن به این مشکلات باید چه بکنیم.

اینکه چه درس هایی از اون اتفاقات بگیریم و از اونا در راه رشد و تعالی خود استفاده کنیم.

نگاه خدا به مشکلات و سختی ها مثل نگاه ما نیس. جایی که ما استرس می بینیم اون فرصت می بیند. چیزی رو که ما بحران می بینیم، اون رشد و تعالی می بیند. هدف خدا در زمان های بحران و سختی، درس دادن به بندگان خوده. این مشکلات واسه آموزش دادن و رشد ما هستن. و وقتی از اونا درس بگیریم و طوفان های زندگی رو بگذرونیم، وعده بزرگ خدا رو می بینیم. جایزه فوق العاده ای که واسه ما در نظر گرفته، از راه جاودانگی به ما می رسد. ما باید در زمان های سختی، لذت و فرصت ها رو ببینیم. چون یاد می گیریم که در سختی ها هم لذتی شیرین و فوق العاده هست. نباید تا رفتن به بهشت صبر کنیم. می تونیم یاد بگیریم زندگی مون رو سراسر از لذت کنیم، کسی شیم که هم خودمون می خواهیم هم خدا.

پس وقتی خدا آزمایشتان می کنه، و اتفاق های بد براتون می افتد، باید به اون به عنوان وقتی واسه درس گرفتن و اعتماد به خدا نگاه کنیم. و وقتی این سختی ها تموم شد، می تونیم به عقب نگاه کرده و ببینیم که این سختی ها برامون لازم بوده و الان به لطف خدا آدم بهتری هستیم.

من هیچوقت دوست نداشتم مورد آزمایش و امتحان قرار بگیرم. سالیان سال همه تلاشم رو می کردم که از امتحان بیرون بیام. اما این امتحانات بازم اتفاق می افتاد. به خاطر همین باید راهکارم رو عوض می کردم تا ببینم پشت این امتحانات چیه. این یعنی باید تشخیص می دادم که این بحران ها چالشی از طرف خداونده تا درس هایی مهم واسه رشد کردن و قوی تر شدن بگیرم. اون وقت پاداشی گرفتم که قبلاً تجربه نکرده بودم. خدا رشد بیشتر و بیشتر رو برام درست کرد. اینجا بود که وقتی طوفان مشکلات و سختی ها دوباره به سراغم می اومد، واسه اون آماده بودم، چون دیگه اونا رو به عنوان فرصتی واسه به دست آوردن رشد و قدرت بیشتر می دیدم. اینطوری سختی ها ابزاری واسه رشد و رسیدن به تعالی می شه.

واسه اینکه انسانی خوشحال باشیم و در زندگی احساس خوشبختی کنیم، باید به زندگی به عنوان یه سری فرصت های حل مشکل و درس گرفتن نگاه کنیم. چون مشکلاتی که با اونا روبه رو می شیم یا همه قدرت و توان ما رو گرفته و یا رشدمون میدن. درنتیجه، راه به سمت خوشبختی با عکس العمل ما به اینا مشخص می شه. بدیش اینه بیشتر آدم ها قادر به دیدن دست خدا در زندگی هاشون نیستن. به خاطر همین انتخاب می کنن که اجازه بدن تمرکز زندگی شون رو روی مشکلاتشون قرار داده و عنان اختیار زندگی شون رو دست اون بدن. مثل تروریستی که تفنگ روی شقیقه شون قرار داده و به اونا اجازه کمک گرفتن از کسی نمی دهد.

خدا می خواهد از مشکلات ما به نفعمون استفاده کنه، واسه اینکه ما رو به آدم های بهتر و قوی تری تبدیل کنه تا بتونیم هم خودمون زندگی بهتری داشته باشیم و هم به بقیه در زندگی هاشون کمک کنیم. پس آدم های ناراحت، سردرگم، بی انگیزه به مشکلاتشون عکس العمل غیرمنطقی میدن تااینکه از اون به عنوان یه آموزش الهی استفاده کنن. اما چیجوری می تونیم خودمون رو در راه درست بذاریم؟

به چه دلیل با وجود دعای زیاد خدا به من کمک نمی کنه؟

طوفان های زندگی در راهند

مشکلات غیرقابل پیش بینی بخشی از زندگی هستن. اونا مثل طوفانند. ممکنه در یکی از سه دسته طوفان های زندگی قرار داشته باشین: یا یکی از اونا رو پشت سر گذاشته اید، یا الان در یکی از این طوفان ها هستین، یا یکی از این طوفان ها رو پیش رو دارین. درست مثل طوفان، راه گریزی از این مشکلات ندارین، حتی اگه خودتون رو در سرپناهی مخفی کنین، طوفان هنوز همانجاست. به خاطر همین باید یاد بگیریم چیجوری واسه اون آمادگی پیدا کرده و بیرونشان کنیم.

دلیل طوفانتان رو بفهمین

هوای بد به دلایل علمی اتفاق می افتد، بخاطر مناطق کم فشار، چرخه های تبخیر و مثل این. مشکلات ما در زندگی هم یه دلیل ریشه ای دارن. دلیل مشکلات شما چیه؟ واسه اینکه این رو بفهمین باید به عمق ترس ها و تجربیاتتون نفوذ کنین. باید از چیزایی که دوست ندارین با اون روبه رو شید پرده وردارین.

نباید فقط به چیزایی که می دونین اکتفا کنین. چون باعث می شه صبرتون رو از دست بدین و دیگه به پیشنهاد های خوب بقیه گوش ندین و درنتیجه تصمیمات غلط بگیرین. پس وقتی ابرهای طوفان زا ظاهر می شن، دیگه وقت بی صبری کردن و ندیده گرفتن اونا به این امید که خودشون از بین برن نیس. زمان اینه که دست خدا رو در زندگی و دعاهایمان ببینیم.

از زمان واسه پیدا کردن دلیل استفاده کنین. شاید انتخاب بدی داشته اید؟ پیشنهاد بدی گرفته اید؟ گناه کرده اید؟ یا شاید هم ایمان و باور کافی ندارین و خدا می خواد به اون روی بیارین، شاید نمی تونید دلیل رو پیدا کنین. به حضرت ایوب هم هیج دلیلی داده نشده بود. پس اگه نگاهی دقیق به درون خودتون بندازید و فقط به پیشنهاد های الهی عمل کنین و بازم دلیل رو پیدا نکردید، دیگه به دنبال دلیل نباشین. شاید خدا نمی خواهد شما دلیل اون رو بدونین یا شاید آمادگی کافی واسه اون ندارین. اما در بیشتر موارد، دلیل خیلی ساده پیش روتون قرار می گیرد، فقط کافیه که ترس و انتظاراتتان رو کنار بذارین تا اون رو ببینین.

بفهمین نتیجه مشکل چی می شه

نتیجه و احتمالات راه و تصمیمات ما چی می شه؟ واسه دیدن فرصت ها واسه وسعت بخشیدن به نگرشمان، تقویت مهارت هامون و ساختن شخصیتمون باید از مشکلاتمون درس بگیریم. و باید این کار رو واسه آماده سازی خودمون انجام بدیم و لازم نیس تا آخر کار واسه فهمیدن همه چیز صبر کنیم. چون وقتی نگاه درس گرفتن داشته باشیم، طوفان ها دیگه سخت به نظر نمی رسن و با استرس و مشکل کمتر نعمت ها و رشد رو به دست می بیاریم. به جلو نگاه کنین، طبق اون برنامه ریزی کنین و همگام با خدا پیش برید.

عکس العمل تون رو آزمایش کنین

باید از خودمون سوال کنیم که به این مشکل چیجوری عکس العمل می بدیم. بهترین کاری که می تونیم انجام بدیم چیه؟ داشتن یه عکس العمل درست و الهی، سه ویژگی داره:

۱. با مشکل مقابله کنین. نمی تونید با ندیده گرفتن مشکلات اونا رو حل کنین. این روند اصلا ساده نیس چون ما رو مجبور می کنه خودمون رو فراموش کرده و خدا رو باور کنیم. واسه این کار، باید تمرکز رو از اراده خودمون ورداشته و به اراده خدا نزدیک کنیم. اون وقت نگاه درست با دعا کردن به درگاه خدا و وعده های اون به دست میاد. باید بدونین که خدا قدرت و ایستادگی لازم رو به شما میده چون چیزی که ما رو به جلو می برد قدرت خودمون نیس، قدرت خداونده.

۲. به گناهتان اعتراف کنین و توبه کنین. خیلی اوقات این مشکلات و بحران ها رو گردن خودمون می اندازیم. با گناه یا تصمیمات اشتباه و گوش دادن به پیشنهاد های نادرست. پس باید تقصیر خودمون رو فهمیده و اون رو اصلاح کنیم. اگه لازم بود از خدا یا بقیه بخشش بخواین. باید اونقدر بزرگ باشیم که روح الهی در ما زندگی کنه و با غذا خوردن نیس که بزرگ می شیم، بلکه با اعتراف به گناهانمون، قبول تقصیراتمان و اشتیاق به اصلاحه. نمی توانیم تقصیر رو به گردن بقیه بندازیم یا بهونه بیاریم. بااینحال خیلی ها ممکنه کارایی بکنن که زندگی شما رو خراب کنه. در این شرایط هم باید به دنبال بخشی از مشکل که تقصیر خودمون بوده بگردیم، با نگاه کردن به انگیزه ها و رفتارامون. مسئولیت پذیر بودن شاید کار سختی باشه اما یه دستور الهیه.

۳. وعده های الهی رو قلباً باور داشته باشین. به سراغ کتاب های آسمونی برید. وعده های خدا در کتاب های آسمونی بیان شده ان. فقط کافیه به اونا به عنوان یه کارت اعتباری بدون محدودیت نگاه کنین که احتیاجی به برگردوندن پول ندارین، مگه با عشق، اعتماد و اطاعتتان. کلمات این کتاب ها شما رو در راه زندگی تون هدایت می کنن.

این روشیه که واسه محکم کردن پایه های خونه تون واسه مواظبت در مقابل طوفان به اون نیاز دارین. اینطوری، وقتی بحران و مشکل پیش میاد، می تونی اون رو با قدرت بیشتر بیرون کرده و در زندگی احساس خوشبختی بیشتری کنین.

اما به چه دلیل باید دچار این مشکلات شیم؟ راه بهتر و آسون تری نیس؟ به چه دلیل، می تونیم خدا رو ندیده گرفته و انسانی ناراحت، بدون چارچوب، نادان و سردرگم زندگی کنیم. اما بعد از این مدت کوتاه زندگی در این جهان، تموم عمر در بهشت هستیم، جایی که جایزه، شخصیت و روابطمون با چیزی که در این دنیا یاد گرفته ایم مشخص می شه.

من در طول دوران سختی ها و مشکلات زندگی ام، پنج روشی که خدا از این مشکلات در زندگی ما استفاده می کنه رو یاد گرفته ام:

  1. خدا از مشکلات واسه آزمایش کردن شما استفاده می کنه.

آدمها می تونن مثل قوطی های کنسرو غذا بدون برچسب باشن. اگه بخواین بدونین درون اونا چیه، باید اونا رو باز کنین! لازمه خدا شما رو باز کنه؟ لازمه ایمانتون رو با آزمایش کردن شما آزمایش بزنه؟ شما چیجوری عکس العمل می بدید؟ چه چیزایی یاد گرفتید؟ فکر می کنین این مشکلات چی درمورد شما رو می کنه؟ میل و اراده تون به شما حکمرانی می کنه یا خدا تنها حکمران زندگی شماس؟

  1. خدا از مشکلات واسه هدایت شما در راه درست استفاده می کنه.

بعضی وقتا لازمه واسه اینکه بیدار شیم، خدا به صورتمون سیلی بزنه. بدون اون ممکنه کورکورانه در راه اشتباهی قدم ورداریم که به ناامیدی بیشتر می رسه. ما اومدن اون رو نمی بینیم چون اراده ما در راه اراده اونه. و حالا خدا آنجاست و از ما مواظبت می کنه، حتی وقتی اون رو نمی بینیم. و اگه اراده تون در راه اراده خدا بود مراقب باشین، چون ممکنه واسه به حرکت درآوردن شما، شعله ای زیرتون روشن کنه.

اگه اینکار رو نکنه، یعنی دوستتون نداشته. درست مثل والدینی که فرزندشون رو از روی عشق به اونا تربیت می کنن. اگه اراده مون رو در اختیار خدا بذاریم، مشکلات، ما رو در راه درست می اندازند. عشق اون واسه انگیزه دادن به ما آنجاست و ما رو به بهترین شکل خودمون تغییر میده.

  1. خدا از مشکلات واسه تربیت شما استفاده می کنه.

بعضی وقتا تنها راه درس گرفتن در زندگی و تبدیل شدن به یه آدم بهتر فقط از راه رنج و شکسته. مثل کودکی که والدینش به اون می می گن به شعله گاز دست نزنه. و هممون در کودکی یه بار هم که شده اینکار رو کرده ایم. بعد با سوختن درس گرفته ایم. اما اینطور نیس که خدا از آسیب دیدن ما لذت ببره. اصلا.

اون اونقدر ما رو دوست داره که همه این کارا رو واسه نزدیک کردن ما به خودش انجام می دهد. درد بخشی از زندگیه. پس بهتره انتظار اون رو داشته باشیم و از اون درس بگیریم تا دیگه دچار سوختگی نشیم. بیشتر آدم ها فقط از راه از دست دادن پول، سلامتی و روابطشانه که قدر اونا رو می فهمن.

  1. خدا از مشکلات واسه مواظبت از شما در مقابل آسیب های بزرگتر استفاده می کنه.

مشکلات می تونن نعمت باشن چون می تونن از بروز آسیب های بسیار شدیدتر جلوگیری کنن. مثل خراب شدن ماشین درصورتیکه اگه جلوتر می رفت با قطاری که از ریل خارج شده برخورد می کرد. خراب شدن ماشین بسیار استرس زا و پرهزینه س اما برخورد قطار با ماشینتون از اونم بدتره.

  1. خدا از مشکلات واسه اصلاح و قوی تر کردن شما استفاده می کنه.

مشکلات مهمترین عنصر ما واسه ساختن شخصیتمون هستن. رمز این عناصر اصلی اینه که باید به روش درست استفاده شن تا درست کار کنن. و این روش درست همون راه عکس العمل دادن ما و یادگیری مونه.

خدا بیشتر به شخصیت ما علاقه منده تا راحتی مون. معنی زندگی، دلیل زندگی مون، رابطه ما با خدا و بعد با اطرافیانمانه. پس مهمترین چیزی که در این روابط داریم شخصیتمانه. دو چیزی که با خودمون از این دنیا می بریم روابط و شخصیتمانه.

می تونیم در زمان مشکلات هم لذت ببریم. مشکلات به ما کمک می کنن که صبور باشیم و صبر شخصیتمون رو قوی تر کرده و کمکمون می کنن هر بار بیشتر به خدا اعتماد کنیم تااینکه در آخر امید و ایمانمون بیشتر و قوی تر شه.

این نکته مهم رو به خاطر داشنه باشین: خدا مراقب شماس، حتی وقتی شما اون رو نمی ببینن. ما بخاطر گناهانی که در دنیا اتفاق می افتد وارد امتحان و سختی می شیم اما با تشخیص گناهانمون و اعتراف به اونا و توبه کردن می تونیم رشد کنیم. اون وقت با درس گرفتن از این تجربیات می تونید بیشتر و بیشتر رشد کنیم. وقتی در راه الهی قدم وردارین و بذارین عشق الهی به شما حکمرانی کنه، شادی و خوشبختی تون در زندگی بیشتر می شه.

اما وقتی اشتباه می کنیم چه می شه؟ چیجوری می تونیم سختی های زندگی رو درست کنیم؟ وقتی اتفاقات بد برامون می افتد چه باید بکنیم؟

هدف اصلی ما باید درس گرفتن از اشتباهات و تجربیاتمون باشه تا بتونیم ایمان و اعتقادمون رو تقویت کنیم.

از خدا بخواین که مشکلاتتون رو کمتر کنه. این رد یا ندیده گرفتن مشکلات نیس، شما به دلیلی وارد این مشکلات شده اید.

واسه کمک گرفتن از بقیه راغب باشین. خودتون رو از اونا جدا نکنین. دین پدیده ای تکی نیس، یه کار گروهیه پر از ارتباطات و فرصت های جور واجور.

تلخی نکنین. انتخاب با شماس: بهتر شید یا تلخ تر. چیجوری می تونید از تلخی دوری کنین؟ چیزی که نمی تونه عوض شه رو قبول کنین. روی چیزایی که هنوز دارین تمرکز کنین، نه چیزایی که از دست داده اید.

چیزایی که در زندگی مهمه رو به یاد بیارید. مطمئناً اینا اموال و دارایی هامون نیستن. کارمون، اتومبیلمان، اسباب بازی هامون، تحصیلاتمان، قدرت، ظاهر یا شخصیت اجتماعی مون نیس. روابطه که اهمیت داره نه چیزها.

تکیه تون بر خدا باشه. این منبع اسرارآمیز قدرته که در زمان های سختی قدرت و صبر لازم رو به شما می دهد.

چیجوری این کار رو بکنیم؟

اعتماد و تکیه تون بر خدا باشه. ثبات قدمتان از اینجا میاد.

یاد بگیرین که گوش کنین. با دعا و نیایش به صدای خدا و پیشنهاد های اون گوش بدید.

بهترین روش های کاهش چین و چروک پوست صورت

ازدواج سالم چیجوریه؟

روانشناسی مردمون

Related articles

هک رشد و تاکتیک های مبتنی بر محصول برای جذب بازدیدکننده‌

بازاریابی اینترنتی هک رشد و تاکتیکای براساس محصول واسه جذب بازدیدکننده علی بای ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ ۴ ۰ ۲ ۱۰۰۰ سرفصلای راهنمای کامل هک رشد هک رشد یا خلق رشد چیه؟ هکر رشد کیست و چه وظایفی داره؟ روند اجرای قدم به قدم هک رشد قیف هک رشد چیه و چه ساختاری داره؟ هک رشد […]

Learn More

چه زمانی نباید رژیم غذایی گرفت؟

همیشه رژیم گرفتن باعث بهتر شدن سلامت کلی بدن نیس پس تلاش کنین فقط در شرایطی وارد یه رژیم غذایی شید که خوب از امتیازات و مشکلات اون بدونین. به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ موقعیت های مختلفی در زندگی شما بوجود میاد که در اون زمان ها نباید رژیم لاغری […]

Learn More

چند نصیحت در باره ماه رمضان

۱- بکوش تا این ماه نقطه عطفی واسه محاسبه نفس و تقویت اعمال و برگشت از گناهان و اصلاح زندگیت باشه. ۲- واسه شرکت در نماز تراویح حریص باش چون که رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمود: من قام رمضان ایمانا و احتسابا غفر له ما تقدم من ذنبه . . . ۳- […]

Learn More

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *