چرا تورهای طبیعت‌گردی در انحصار مجردهاست؟

tourطبیعت گردی یکی از شاخه های گردشگریه که حالا خوبیش اینه به واسطه تنوع طبیعی کشورمون علاقمندان بسیاری داره.

به همین دلیل حتی بخشی از آژانسهای گردشگری به طور کاملً تخصصی فقط به برگزاری تورهای طبیعت گردی اختصاص دارن، تورهایی که معروفترین مقاصد اونا کویر مرنجاب، کویر مصر، تنگه واشی، جنگل ابر، نمک آبرود و… است.

کلی این تورها هم در بسته های سفر آژانسای گردشگری، سفر یک تا دو روزه تعریف شدن و هزینه هایی که واسه ثبت نام در این تورها دریافت می شه هم بسیار کمتر از هزینه ایه که آدما به طور شخصی و خارج از تور، باید صرف کنن اما به چه دلیل این تورها مورد اقبال خونواده ها قرار نگرفتن و کسائی که مشتری این تورها هستن بهتر می دونن «مجردی» در تور ثبت نام کنن؟

هنوز موضوع ممنوع بودن ورود تورهای گردشگری به کویر مرنجاب که سال گذشته اتفاق افتاد از خاطر نرفته، ممنوعیتی که به دنبال انجام اقدامات خارج از عرف «گردشگر نماها» در کویر اتفاق افتاد.

اصلانی، یکی از راهنمایان تورهای طبیعت گردی درباره طیف سنی مخاطب تورهای طبیعت گردی میگه: بیشتر کسائی که در این تورها ثبت نام می کنن جوونایی هستن که با دوستان خودشون میخوان سفر کنن البته میانسال و سن بالا هم در این تورها پیدا می شه که اونا هم با دوستان هم سن و سال خودشون میان.

ایشون ادامه میده: بدیش اینه بعضی ها فکر می کنن چون وارد طبیعت و جنگل و کویر می شن دیگه هیچ قانونی در این مکانها وجود نداره بخاطر این بعضی عقدهای اونا در این فضاها سر باز می کنه و دست به حرکاتی میزنن که خیلی در عرف و قوانین ما جایگاهی نداره.

این راهنمای تور دلیل نبود حضور خونواده ها در این تورها رو همین موارد می دونه و میگه: شاید افراد نگران این موضوع باشن که در برابر خونواده اونا حرکتی خارج از عرف انجام شه و بیشتر از اینکه سفری لذت بخش داشته باشن تجربه ای تلخ رو در این تورها واسه خود و خونواده شون رقم بزنن.

اما راه حل این موضوع چیه؟  باید به دلیل اینکه بعضیا ظرفیت حضور سالم در طبیعت رو ندارن تورهای طبیعت گردی، شکلی مجردی به خود بگیره و خونواده ها هم طبیعت گردی رو فقط با سفرهای شخصی تجربه کنن؟

محمد علی فیاضی، مدیر کل طبیعت گردی کشور در این باره به خبرنگار فارس میگه: بدیش اینه این مشکلیه که هست و شاید خونواده ها اعتماد نمی کنن که در تورهای طبیعت گردی که بخش بزرگ اون رو مجردها تشکیل میدن حضور داشته باشن. ولی واسه حل این موضوع در اداره کل طبیعت گردی چاره ای فکر کرده شده.

ایشون ادامه میده: میشه «تورهای طبیعت گردی خانوادگی» رو راه اندازی کرد که تنها خونواده ها اجازه ثبت نام در اون رو داشته باشن. به طور مثال چندین خونواده تو یه تور طبیعت گردی به مقصد کویر مصر ثبت نام می کنن تا از خدمات راهنمای تور، بیمه، اقامت، امنیت بیشتر در جاده و… بهره مند شن هر خونواده ای هم خودروی شخصی خود رو می آورد، تورگردان هم با اخذ مجوز از پلیس راهنمایی و رانندگی، علامت و چراغ گردونی رو واسه خودروی اصلی تور نصب می کنه و جلوتر از خودروهای گردشگران، راهی سفر می شن.

مدیر کل طبیعت گردی کشور اضافه می کنه: این نوع از تورهای خانوادگی به یه جور مثل رالی است اما هیچ رقابتی در اون مطرح نیس. درزمان سفر هر خونواده ای در خودروی شخصی خود، بدون اینکه مزاحمتی داشته باشه از امکاناتی که داره استفاده می کنه و در مناطق دیدنی و زمان های غذا و استراحت در کنار بقیه خونواده ها قرار میگیره و لذت سفر گروهی رو تجربه می کنه.

فیاضی میگه: شاید در حالت عادی یه خونواده به تنهایی جرأت سفر به کویر رو نداشته باشه اما با به کار گیری این نوع، تورهای خانوادگی با خیالی راحت و با به کار گیری تجربیات راهنمای تور، سفری امن، جذاب و به یاد موندنی رو به یادگار میذاره.

به گفته ایشون قراره که تعدادی از آژانسای گردشگری، تورهای خانوادگی طبیعت گردی رو به زودی راه بندازن اما بهتره قبل از اینکه آژانسا که به طور کاملً خصوصی هستن ( به قول بعضی از مسئولان، بعضی از اونا هیچ دفتر کاری ندارن و تنها یه شماره تلفن هستن ) وارد این میدون شن، مراکزی چون کانون جهانگردی و اتومبیلرانی که وجهه بین المللی داره و وابسته به بخش دولتی حساب می شه در این مورد پیشگام شن تا خونواده ها واسه به کار گیری خدمات این تورها بیشتر اعتماد کنن.