پایان نامه درباره داعش/:علل تهاجم داعش به عراق

زمینه ها و علل تهاجم داعش به عراق:

عوامل متعددي در حملات اخير تروريست‌هاي مسلح داعش به عراق وجود دارد، به اعتقاد برخی از کارشناسان ریشه تهاجم گروه تکفیری داعش را باید در شکست‌هاي پياپي رهبران فکري و اتاق فکر اين گروه در کشورهای افغانستان، سوريه و عراق و موارد زیر جستجو کرد:

– ناکامي ريشه نحله فکري طالبان در افغانستان، طالبان قصد داشت همزمان با خروج نيروهاي اشغالگر آمريکايي تا پايان سال جاري ميلادي، قدرت را در افغانستان بدست گیرد، اما نتایج انتخابات رياست‌جمهوري اخير محاسبات آنان را برهم زد.

– شکست‌هاي پياپي در جبهه میدانی و سرافکنگی داعش از یک سو و نتایج انتخابات رياست‌جمهوري در سوريه که با استقبال مردم و انتخاب بشار اسد همراه بود باعث شد تغییر میدان نبرد از سوریه به عراق در دستور کار این گروه قرار گیرد.

– علی¬رغم تلاش دولت¬های بیگانه در برهم زدن نظم و امنیت و افزایش نارضایتی و اظهار بی¬کفایتی دولت، مردم عراق با شرکت در انتخابات مجلس به دولت قانون به رهبري نوري مالکي رای دادند.

– اختلافات دولت و پارلمان عراق براي انتخاب نخست‌وزير و تشکيل دولت مرکزي و غفلت از مسائل امنیتی، زمينه را براي تجاوز گروه‌هاي مسلح به اين کشور آماده کرد.

– نگرانی گسترده کشورهای حامی گروه¬های تروریستی از بازگشت اتباعشان(آدمکشان حرفه¬ای) و استفاده از افراط‌گرایان خشن برای اعمال اراده آمریکا در برابر خواست و اراده مردم عراق و سوریه ضمن آنکه چهره¬ای خشن و غیر انسانی از اسلام ارائه می‌‌کند، خطر بازگشت تروریست‌ها به کشورهای مجری سیاست‌های آمریکا را کاهش می‌‌دهد.

– حمایت از پیش¬برنامه¬ریزی شده عربستان سعودی با هدف تجزیه عراق، تضعیف شیعیان و حاکمیت عراق، کاهش قدرت نفوذ عراق در منطقه، کاهش نقش و نفوذ ایران در عراق و منطقه خاورمیانه.

– حمایت اطلاعاتی و تسلیحاتی رژیم صهیونیستی از داعش با هدف راه¬اندازی جنگ¬های قومی و مذهبی، تخریب زیرساخت¬های اقتصادی، و خروج عراق از جرگه کشورهایی که بصورت بالقوه خطری برای اسرائیل به¬شمار می-رود.

– سیاست¬های امریکا در راستای تشکیل خاورمیانه بزرگ، تجزیه عراق در سه سطح دولت خودمختار کردستان، حاکمیت اهل تسنن و اهل تشیع، مهار و جلوگیری از گسترش نفوذ روزافزون ایران در خاورمیانه مورد نظر امریکا.

– پس از وقوع انقلاب های عربی، کادر مرکزی داعش به رهبری البغدادی، به بررسی تحولاتی پرداختند که در نتیجه این انقلاب ها در منطقه به وجود خواهد آمد. آنان با طراحی عملیات «شکستن دیوارها» در ژوئیه 2012 که با هدف آزادی افراد تکفیری اما در پوشش شعار آزادی زندانیان مخالف حکومت عراق انجام شد موفق به جذب تعداد زیادی زندانی شدند. همچنین پیوستن هزاران نفر جنگجو از کشورهای مختلف  و حمایت¬های تسلیحاتی گسترده باعث شد داعش وارد جنگی تمام عیار با ارتش سوریه شده و موقعیت خود را در مناطق شرقی سوریه تا مرزهای عراق تثبیت نماید. داعش با استفاده از تجربیات جنگی و نیروهای آماده میدان جنگ را از سوریه به عراق منتقل کرد و با توجه به سایر زمینه¬ها به آسانی بخش¬هایی از عراق را تصرف کرد.

لینک جزییات بیشتر و دانلود این پایان نامه:

علل شکل گیری داعش در عراق در سال های 2010 تا 2014

Related articles

پایان نامه درمورد تحریم/:روشهای مبارزه با تحریم

راهکارهای حقوقی مبارزه با تحریم های بین المللی علیه ایران   تحریم های یک جانبه تدابیر محدود کننده آمریکا، کانادا، انگلستان و سایر کشورهای اروپایی و غیراروپایی با استناد به نص یا روح قطعنامه های شورای امنیت وضع گردیده و بدین ترتیب باید حکم کلی تفوق تعهدات ناشی از قطعنامه های شورای امنیت بر تعهدات […]

Learn More

پایان نامه درباره احراز تقصیر:احراز تقصیر

احراز تقصیر 3-3-1- احرازرابطه انتسابی عامل ایجاد ضمان     برای مشخص شدن منشأاین مفهوم بهتر است ، به منابع فقهی آن مراجعه نماییم. مرحوم حسینی مراغه ای در کتاب عناوین خود در باب اتلاف، به این مسأله اشاره نموده است. وی اصولا بیان اتلاف بالمباشره وتسبیب را در ضمن دو قاعدة جداگانه، امری نادرست می […]

Learn More

پایان نامه مسئولیت مدنی پزشکان:خودداری از کمک به مصدومین

– تحلیل مواد 319، 320 و 321 قانون مجازات اسلامی 1375 ماده 319 ق. م. ا درباره مسئولیت مدنی و به تعبیر فقهی ضمان پزشک چنین مقرر می‌دارد: «هرگاه طبیبی، گرچه حاذق و متخصص باشد در معالجه‌هایی که شخصاً انجام می‌دهد یا دستور آن را صادر می‌کند، هر چند با اذن مریض یا ولی او […]

Learn More