اکتبر 30, 2020

پایان نامه ارزیابی عملکرد HSE/ايمني سطوح عمليات

ايمني سکوها و سطوح عمليات

در كليه كارهائي كه نتوان آن‌ها را در ارتفاع با استفاده از نردبان يا وسايل ديگر به طور اطمينان بخشي انجام داد بايد داربست‌هاي مناسب و كافي فراهم كرد. داربست هر ساختار موقتي شامل يك يا چند جايگاه، اجزاي نگاهدارنده، اتصالات و تكيه‌گاه‌ها است كه در طي اجراي هرگونه عمليات ساختماني از قبيل تعميرات، نماسازي تخريب، تميزكاري، رنگ‌آميزي يا ساير كارهاي مشابه به‏منظور دسترسي به بنا و حفظ و نگاهداري كارگران يا مصالح در ارتفاع، مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

بهترين روش ايمن‌سازي پلكان‌ها، راهروها، سطوح شيبدار، سطوح باز، منافذ و محل‌هاي حفاري و گودبرداري و به عبارتي كليه محل‌هاي مشرف به بلندي كه ارتفاع سقوط آن‌ها بيش از 120 سانتيمتر باشد، استفاده از نرده‌هاي حفاظتي است. ارتفاع نرده‌هاي حفاظتي از كف طبقه يا سكوي كار نبايد از 90 سانتيمتر كمتر و از 110 سانتيمتر بيشتر باشد. همچنين ارتفاع نرده راه پله نبايد از 75 سانتيمتر كمتر و از 85 سانتيمتر بيشتر باشد.

نرده‌هاي حفاظتي بايد در فواصل حداكثر 2 متري، داراي پايه هاي عمودي بوده و ساختمان و اجزاي سازه آن داراي چنان مقاومتي باشد كه بتواند در مقابل حداقل 100 كيلوگرم فشار و ضربه وارده در تمام جهات مقاومت نمايد. بعلاوه نرده بايد مقاومت لازم را براي مواقعي كه در معرض برخورد با وسايل متحرك قرار مي‌گيرد، داشته باشد.  (اداره‏بهداشت،ایمنی‏ومحیط‏زیست‏وزارت‏نفت 1384)

2-3-5-6) ایمنی کار در فضاهای بسته

فضاهاي بسته، فضاهايي هستند كه ورود و خروج از آنها مشكل بوده و به اندازه‌اي بزرگ هستند كه انسان مي‌تواند درون آن به كار بپردازد ولي اساساً براي استقرار انسان در داخل آن طراحي نشده‌اند. درون فضاهاي بسته مي‌تواند ايمن يا دربردارنده‌‌ي خطراتي باشد. وجود تجهيزاتي كه بدون هشدار قبلي به كار مي‌افتند، گازهاي سمي، مواد شيميايي خورنده يا حلال‌هاي آتشگير از جمله خطراتي هستند كه ممكن است در داخل فضاهاي بسته وجود داشته باشند.

بسياري از اين فضاها به دليل نوع مواد داخل آنها يا شكل فيزيكي خاصي كه دارند مي‌توانند خطراتي را در محيط كار به وجود آورند. گير افتادن در فضاهاي بسته يا تجمع اتمسفر آلوده در آنها به دليل عدم وجود چرخش هوا از جمله خطرات اين فضاهاست. كار كردن در فضاي بسته به خودي خود داراي خطرات زيادي است. زيرا، در اين حالت كارگر مجبور است در نزديكي منبع خطر به كار بپردازد. كار در داخل فضاهاي بسته يكي از خطرناك‌ترين كارها در محيط‌هاي شغلي است. از اين رو است كه متخصصين ايمني همواره خطر كار در فضاهاي بسته را به كارگران و كارفرمايان گوشزد مي‌كنند.

این مطلب را هم بخوانید :
دانش صریح و ضمنی،پایان نامه درباره چابكي سازماني

فضاهاي بسته يكي از منابع پرخطر كاري به شمار مي‌روند و هر ساله به دليل فقدان آموزش‌ها و اطلاعات لازم درباره‌ي كار در اين فضاها، جان شمار زيادي از كارگران به خطر مي‌افتد.

اساساً ورود به داخل فضاهاي بسته به يكي از دلايل زير صورت مي‌گيرد:

 1. تميز كاري يا خارج كردن ضايعات و لجن‌هاي درون مخازن
 2. بازرسي فيزيكي درون تجهيزات و ساختمان دروني فضاي بسته
 3. نصب پمپ‌ها، موتورها و تجهيزات ديگر
 4. انجام كارهايي چون سندبلاست، نقاشي و روكش زني ديواره‌ي درون فضا
 5. خواندن يا اندازه‌گيري اعداد نشانگرها، سنجه‌ها و صفحات مدرج
 6. كارهاي تعميراتي (مانند جوشكاري و برشكاري)
 7. نصب، تعمير يا بازرسي كابل‌ها و سيم‌كشي‌ها (تلفن، برق، فيبر نوري)
 8. نصب انشعاب، نقاشي و روكش كاري يا آزمايش سيستم‌هاي لوله‌كشي (آب، بخار يا فاضلاب)

حفاري تونل به‌عنوان يكي از فعاليت‌هاي بسيار مهم در بسياري از پروژه‌هاي عمراني به شمار مي‌رود. تونل‌ها سه كاربري اصلي به شرح ذيل دارند:

 1. تونل هاي عبور و مرور شامل تونل‌هاي راه‌آهن، تونل‌هاي ارتباطي شاهراهها و جاده‌ها، تونل‌هاي عابر پياده، تونل‌هاي ناوبري، تونل‌هاي قطار زيرزميني يا مترو، تونل‌هاي زير رودخانه يا دريا
 2. تونل‌هاي انتقال شامل تونل‌هاي دسترسي و اصلي (با عمرزياد)، تونل‌هاي اکتشافي، بهره‌برداري يا استخراج: رفت و آمد و باربري، راهروها، اتاقها(با عمر کم)، تونل‌هاي خدمات رساني‌، تونل‌هاي زهکشي
 3. تونل‌هاي معدني شامل تونل‌هاي ايستگاه‌ها يا نيروگاههاي برقابي(هيدروالکتريک)، تونل‌هاي انتقال آب، تأسيسات ضروري همگاني: معبر و گذرگاه (آب، برق،گاز،…)، تونل‌هاي فاضلاب

آموزش و تربیت افراد با صلاحیت و نیز ایجاد مکانیزم‌های ارتباطاتی و آگاه‏سازی پرسنل سازمان و همچنین تدوین روش‌های کنترل ورود و خروج از مواردی است که سازمان باید قبل از اجرای عملیات تونل باید مد نظر قرار دهد. از سوی دیگر تقویت زمین در ورودی‏ها و نواحی با نشست خاک و نیز تقویت زمین در نواحي و کانال‌های عمودی از دیگر پارامترهایی است که می‌بایست از سوی سازمان ترتیبی برای مهار آن لحاظ نماید.

برای جلوگیری از تجمع غبارها، بخارات و به وجود آمدن شرایط خطرناک در تمام محوطه‏های زیرزمینی باید هوای تازه به حجم کافی تدارک دیده شود. .

لينک جزييات بيشتر و دانلود اين پايان نامه:

ایجاد ساختاری برای ارزیابی عملکرد HSE پیمانکاران در پروژه‌های عمرانی (با مطالعه موردی پیمانکاران سازمان مهندسی و عمران شهر تهران))