جنبش خودتان را آغاز کنید!

داستان موفقیت کسب و کارا

جنبش خودتون رو شروع کنین!

بابک خدادوست

۳

۰

۱ ۲۰۰۰

هممون دست کم اسم چند جنبش رو شنیده ایم: جنبش هیپیا، جنبش فمینیستی، جنبش آگاهی مشکی پوستان، یا جنبش ضدفاشیسم! وقتی اسم این جنبشا رو می شنویم و می بینیم که چقدر در طول تاریخ موثر بودن، با خودمون فکر می کنیم که حتما خیلی کار سخت و پیچیده ای بوده و تا شرایط ایده آلی وجود نداشته باشه، نمیشه اینجور کاری رو انجام داد! اما اینطور نیس! شروع یه جنبش خیلی راحت تر از این حرفا هستش!

در این ویدیو، دِرِک سیورز، کارآفرین آمریکایی، در مورد شروع یه جنبش حرف می زنه. اما این ویدیو فقط یه سخنرانی عادی نیس! سیورز واسه اینکه تاثیرگذاری بحثش بیشتر باشه، یه ویدئوی باحال رو در مورد سخنرانی اش قرار داده. در این ویدیو، اتفاق جالبی میفته، اتفاقی که میشه گفت یه جنبش کوچیک معیاره، اما تموم ویژگیای یه جنبش تموم عیار رو داره!

هر جنبشی یه یه رهبر نیاز داره!

این که دیگه مشخصه! هر جنبشی واسه اینکه جون بگیره و بتونه اثر داشته باشه، مطمئنا نیاز به یه رهبر داره. اما مسئله اینه که این رهبر اول از همه، چه ویژگیایی باید داشته باشه؟ اگه نظر درک سیورز رو سوال کنین، به نظر اون اولین ویژگیایی که یه رهبر باید داشته باشه اینه که باید از “تو چشم” بودن و مسخره شدن ترسی نداشته باشه! سیورز میگه که چون رهبر معمولا اولین نفریه که کاری غیرعادی انجام میده، خیلیا اونو مسخره می کنن، اما اون باید بتونه با این کار کنار بیاد!

هر رهبری به اولین پیرو نیاز داره!

مسئله بسیار جالبی که سیورز مطرح می کنه اینه که رهبری زیادتر از اندازه مورد ستایش قرار گرفته! اون این حرفش رو با ویدئویی که نشون میده، ثابت می کنه. اون میگه رهبر هر جنبش، یه دیوونه تنها هستش تا وقتی که شخصی پیدا شه که اولین نفر از اون پیروی کنه! جالبه، نه؟ حالا رهبر در اینجور شرایطی باید چیکار کنه؟ سیورز میگه که بهترین کاری که رهبر می تونه بکنه اینه که اولین پیرو رو به عنوان هم تراز خودش قبول کنه!

به چه دلیل باید رهبر که خودش به تنهایی جنبشی رو شروع کرده، شخص دیگری رو به عنوان هم تراز خودش قبول کنه؟ چون که وقتی که استارت یه جنبش زده می شه، دیگه همه چیز به خودِ جنبش ربط داره، نه به شخصِ رهبر! علاوه بر اون، اینکه رهبر علاوه بر خودش، پیروان دیگری پیدا می کنه، باعث می شه که جنبش عمومی بشه و این یکی از لازمه های موفقیت یه جنبش است! حالا اگه کمی بیشتر دقت کنین، بازم می ببینن که این کار خیلی مهمه، به چه دلیل؟ چون افراد جدیدی که به گروه می پیوندن، از بقیه پیروان تقلید می کنن، نه از رهبر!

حالا دیگه بیشتر از این حرف نمی زنم چون خودمم به اندازه شما شوق و ذوق دارم که هر چی سریع تر، ویدیو رو ببینین:

چی یاد می گیریم؟

اگه ویدیو رو با دقت دیده باشین، متوجه میشین که یه رهبر باید ویژگیای رهبری داشته باشه، اما داشتن این ویژگیا کافی نیس! چیزی که این رهبری رو کامل می کنه، پیروانشه. حالا هممون شنیده و دیده ایم که میگن “تو باید رهبر شی” یا تو باید کنترل رو به دست بگیری، اما اگه همه رهبر شن، دیگه کی واسه پیروی می مونه؟ مسئله اینه! بی صبرانه منتظر نظرتون هستم!

موضوع مرتبطداستان موفقیت کسب و کارا