ژانویه 27, 2021

بانک تجارت در فرانکفورت:-پایان نامه درمورد مجتمع زیستی

بانک تجارت در فرانکفورت[1]

دربیشتر موارد هوارسانی طبیعی می تواند به عنوان راه حلی برای حفظ و نگهداری فضای خوشایند درون ساختمان، مورد استفاده قرار گیرد. اگر سیستم های تهویه مطبوع را بتوان بیرون تعبیه کرد، هوادهی طبیعی و خنک سازی هوا می تواند صرفه جویی در انرژی را سبب شود و آسایش لازم را فراهم می سازد.

بانک تجارت جهانی بر مبنای اصل کنترل زیست محیطی ساخته شده است. در این پروژه باید ساز و کارهایی در نظر گرفته شود که بتواند هوارسانی طبیعی را سبب گردد و آسایش لازم را فراهم سازد. نقطه عطف این ساختمان بر خلاف برجهای شیشه ای معمول، جابه جایی مفهوم اصل کلی هسته مرکزی است. به بیان دیگر هر سه گوشه این برج هسته مربوط به خود را دارند، که بالابرها پله ها، رامپ ها و سرویس های بهداشتی را در بر می گیرد. از این لحاظ مرکز این ساختمان خالی است، در نتیجه آتریوم بسیار بلندی را به وجود آورده است. این آتریوم، برای ممانعت از گردش هوا یا انباشت دود، در هر 12 طبقه ساختمان، دو منطقه اداری با منطقه ای که مربوط به باغچه است، در هم می آمیزد. هر یک از باغچه ها ارتفاعی برابر با ارتفاع چهار طبقه ساختمان دارد، و به شکل مارپیچی در تمام ارتفاع برج تعبیه شده است. بنا بر خاصیت تصفیه کنندگی گیاهان، این باغچه ها خرد اقلیم هایی با کیفیت بسیار بالا به وجود می آورند که با توجه به ارتفاع و جهتی که در آن قرار گرفتهاند، فرق می کند. تهویه طبیعی آتریوم و این باغچه اجزای تفکیک ناپذیر این پروژه اند. به طور کلی آرایه مناطق مختلف نیز به قسمی انجام گرفته است که نور طبیعی از جهات مختلف و همچنین تنوعی از دید به سمت باغچه آتریوم را فراهم آورد.

سیستم روکار نما، در بردارنده فضایی خالی است که مابین پوسته دولایه ای از قطعات شیشه عایق کننده در داخل و پوسته ساده ای در بیرون قرارگرفته و امکان تهویه را فراهم می سازد و بدین ترتیب ساختمان را در برابر تغییرات جوی محافظت می کند. از سوی دیگر، هوا از طریق درزهای یکسره تعبیه شده در پوسته خارجی وارد این فضای خالی می شود. تهویه طبیعی همچنین با تعبیه پانل هایی در دفاتر، که می توانند به صورت دستی یا مکانیزه باز و بسته شوند کامل تر شده است. البته زمانی که شرایط جوی، استفاده از تهویه مطبوع طبیعی را نا ممکن می سازد، سیستم تهویه مکانیکی پیش بینی شده در طرح به کار می افتد، و به طور کلی در زمستان ازسیستم فرعی گرمایشی با کنترل ترموستاتی استفاده می شود.

هدایت گرما از طریق نما، کاهش تاثیر تابش مستقیم نور خورشید، و به تبع آن به حداقل رساندن نیاز به تهویه مطبوع مصنوعی و مصرف انرژی، از اهداف اصلی این پروژه اند.

3-2-3-برج آسمانی شهر

(موقعیت کشور تایوان طراح: کریز یائو 1995 )[2]

این برج در 34 طبقه و با ترکیبی از کاربری های مختلف شامل اداری و سوئیت های مسکونی و فروشگاههای زنجیره ای طراحی شده است.

فضاهای خدماتی در طبقات اول تا چهارم ساختمان قرار گرفته اند و به عنوان تراسی برای کل مجموعه عمل می کنند، در حالی که بخش دفاتر اداری و واحدهای مسکونی در هر سه برج از طبقه ی پنجم به بالا قرار گرفته اند.

به منظور تفکیک بخش های مسکونی و اداری از یکدیگر و رعایت حریم فضاهای مسکونی، تعریف نوع کاربری های گوناگون، برخی که تنها دارای کابری اداری است،به لحظ جانمایی فضایی، در سمت جلو قرار گرفته و دو برج دیگر که شامل واحد های مسکونی و فضای همسایگی هستند در قسمت عقب طراحی شده اند. یکی از مهمترین ایده های طراحی در این پروژه، با توجه به کمبود زمین و ناگزیر بودن از زندگی آپارتمانی، استفاده بهینه و با صرفه اقتصادی از زمین بوده است. بنابراین دو برج واحدهای مسکونی با سه تراس افقی واقع در طبقات 5و14و24 به هم وصل شده اند. این فضاهای سبز و آبنماهای طراحی شده در تراس ها نه تنها فضایی دلپذیر برای ساکنان در هر 10 طبقه فراهم کرده اند، بلکه میان مجموعه های مسکونی طبقات مربوطه(واحدهای همسایگی)فضایی دوستانه فراهم آورده اند.

نمای خارجی ساختمان، به منظور کاهش بار سازه ای با پانل های آلومینیوم پوشش شده است. این پانل ها به رنگ قرمز آجری همراه با بلوک های کرم و سیاه رنگ بوده و به لحاظ تبعیت از رنگ های طبیعی، ظاهری زنده، مدرن و جالب توجه به ساختمان داده اند و احساس رنگ طبیعی سطوح سنگی را به بیننده القا می کنند.در طول روز، نور طبیعی به لحاظ وسعت پنجره های ساختمان، باعث روشنایی فضاهای داخلی شده و در هنگام شب ساکنان می توانند نظاره گر شهری آرام در زیر آسمان پرستاره شهر باشند.

 

[1] نصیری، بابک،(1380)،”مروری بر روند شکل گیری معماری اکوتک”، مجله ما، شماره 5

[2] طبائیان، سیده مرضیه،(1385)”دونمونه مطلوب از معماری برج ها و آپارتمانهای مسکونی”،مجله دانش نما،شماره120-121

لينک جزييات بيشتر و دانلود اين پايان نامه:

بررسی قابلیت های مجتمع زیستی