انتخاب تگ مناسب برای سئو و کاربران

بازاریابی محتوا، سئو و بهینه سازی سایت

سئو

انتخاب تگ مناسب واسه سئو و کاربران

رامین محمودی

۱۰

۰

۳ ۰۰۰۰

انتخاب تگ (یا برچسب) واسه یه پُست وبلاگ ممکنه کار سختی باشه. در این مقاله اهمیت به کار گیری تگ و چگونگی انتخاب اونا رو براتون توضیح میدیم. وقتی که سایتی بزرگ می شه، یکی از سخت ترین کارا حفظ و نگهداری ساختار اون هستش. این ساختار باید به شکلی منظم باشه که کاربران بتونن خیلی راحت در اون جستجو کنن.

تگا و دسته بندی موضوعات می تونن در ایجاد اینجور ساختار منظمی به شما کمک کنن. با به کار گیری تگا و دسته بندیا، کاربران می تونن مطالب مورد علاقه شون رو راحت تر پیدا کنن.

وقتی که نتونین به درستی از تگا در سایت خود استفاده کنین، مطمئناً ناوبری سایت واسه بازدیدکنندگان سخت می شه. البته باید اضافه کنیم که این موضوع فقط واسه کاربران بد نیس، بلکه استفاده ناجور از تگ می تونه به سئو سایتتون هم آسیب بزنه. ، در این مقاله اول به شما میگیم که به کار گیری تگ چه کاربردی داره و در ادامه توضیح میدیم که چیجوری باید یه تگ مناسب انتخاب کنین.

با انتخاب تگ چه اتفاقی میفته؟

وقتی که یه تگ رو به پست خود اضافه می کنین، اون پست به مجموعهِ تگ نامبرده ملحق می شه. مثلا ما در وبلاگ نوین، از تگی با عنوان آموزش لینک بیلدینگ استفاده می کنیم. وقتی که این تگ رو به یه پست اضافه می کنیم، پست مورد توجه به مجموعه تگا اضافه می شه. به کار گیری تگ اینجا خیلی خوبه چون کاربرانی که به دنبال پستایی با موضوع لینک بیلدینگ هستن می تونن با جستجو در سایت، به مجموعه کاملی از این مقالات دست پیدا کنن.

وقتی که از یه تگ جدید در سایت خود استفاده می کنین، سیستمای مدریت محتوا (مانند وردپرس) به صورت خودکار، یه مجموعه واسه اون تگ ایجاد می کنن. حال اگه واسه هر پست خود ۱۰ الی ۲۰ تگ اضافه کنین که هر کدوم از اونا منحصر بفرد باشن، در سایت خود آرشیوی از صفحات جور واجور رو دارین. اگه در هر کدوم از این صفحات تگا، تنها یه یا دو پست وجود داشته باشه، تاثیری رو مشاهده نمی کنین. سایتای بسیاری رو می شناسیم که از هزاران تگ واسه پُستای خود استفاده کردن و بیشترشون به وسیله الگوریتم گوگل پاندا جریمه شدن.

نتیجه گیری: واسه پستای خود از تگای زیاد و زیاد استفاده نکنین. هم اینکه، نباید از تگایی استفاده کنین که به موضوع مقاله نوشته شده ربط نداره. ، شاید از خود سوال کنین چیجوری میشه تگ مناسبی واسه هر پست انتخاب کرد؟

انتخاب تگ مناسب

وقتی که واسه نوشتن مطالب وبلاگ تون برنامه ریزی می کنین، ممکنه موضوعات زیادی تو ذهن داشته باشین. اون موضوعات دقیقاً تگا و دسته بندیاتون هستن. سوالاتی که در این مرحله باید از خود سوال کنین عبارتند از:

برنامه ریزی

  • موضوع این پست با پستای دیگه در ارتباطه؟
  • چه تگی در اون نوشته می تونه رابطه بین دو پست رو به بهترین شکل توضیح بده؟
  • کلید واژه انتخاب شده بهترین کلید واژه واسه این موضوعه؟

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که شما نمی تونین از خودتون تگ بسازین. تگا باید عبارات و کلماتی باشن که در متن هستن یا عباراتی باشن که افراد در موتورهای جستجو به دنبال اون می گردن. تلاش کنین تگای خود رو به شکلی بهینه سازی کنین که بتونن در موتورهای جستجو رتبه خوبی به دست بیارن.

افزونه Yoast به شما کمک می کنه اینکار رو خیلی راحت انجام بدین. این پلاگین موشکافی محتوا رو در مورد محتوای مجموعه تگا انجام میده و به شما میگه چیجوری می تونین این موارد رو بهتر کنین:
موشکافی
علاوه بر این شما می تونین تصاویر توییتر و فیس بوک و توضیحات در رابطه به اونا رو اضافه کنین تا تجربه اشتراک گذاری صفحات تگا رو بهتر کنین. در افزونه Yoast Premium حتی می تونین شکل ظاهری پست خود رو بعد از اشتراک گذاری، ببینین:

نکته ای که باید یادتون باشه اینه که به هنگام تحقیق روی کلمات کلیدی، اراده کردن در مورد تگ خیلی مهمه. بعد از اینکه تگ مورد نظر خود رو انتخاب کردین می تونین نگاه سریع و گذرایی به مطالب موجود در مجموعه تگای خود داشته باشین. این کار به شما کمک می کنه پُستای مرتبطی رو در اون مجموعه پیدا کنین و به اونا لینک بدین. در این شرایط بازدیدکننده قادر میشه خیلی راحت پستای در رابطه دیگه سایت تون رو هم بخونین

اراده کردن

نتیجه گیری

وقتی که می خواین پست وبلاگ خود رو بنویسین در مورد تگ اونم فکر کنین. نکته باحال اینه که اگه بتونین تگ مناسبی رو انتخاب کنین، در همون لحظه می تونین پستای در رابطه دیگری در سایت خود پیدا کنین و به اونا لینک بدین.

با امید به اینکه این مقاله تونسته باشه خوب تموم انتخاب تگ مناسب و چگونگی برچسب گذاری درست رو توضیح داده باشه. در آینده مقالات مفصل تری درباره این موضوع منتشر می کنیم. خوشحال میشیم از تجربیات شما در این مورد استفاده کنیم. هم اینکه، اگه در مورد آموزش سئو یا آموزش بازاریابی محتوا سوالی دارین می تونین اونو از راه دیدگاه ها با ما در میان بذارین.

بازاریابی محتوا