الگوریتم رنک برین RankBrain گوگل چیست؟

موضوعات

 • آموزش سئو
 • مقالات سایت برتر

برچسبا

 • الگوریتمای گوگل
 • سئو

سرفصلای مقاله

 

   • الگوریتم رنک برین RankBrain چیه؟
   • یادگیری ماشین یا ماشین لرنینگ چیه؟
    • هوش مصنوعی چیه؟
   • الگوریتم اصلی موتور جستجوی گوگل چیه؟
   • رنک برین بخشی از الگوریتم جستجوی مرغ مگس خوار گوگله؟
   • رنک برین گوگل و تاثیر اون بر سئو و بهینه سازی سایتا چیه؟

 

امتیاز این پست

گوگل از یه سیستم هوش مصنوعی و تکنیکای یادگیری ماشین ( Machine learning )، به نام الگوریتم رنک برین “RankBrain”، جهت مرتب سازی یافته های جستجوی خود استفاده می کنه. اگه کنجکاو شدین که بدونین این سیستم رتبه بندی گوگل چیجوری کار می کنه و این الگوریتم گوگل چه تاثیری بر سئو داره؟ در این مقاله ما به طور کامل به الگوریتم رنک برین گوگل می پردازیم، اگه با معنی سئو سایت چیه آشنایی دارین، این مطلب می تونه واسه به درد بخور باشه.
اطلاعات درباره الگوریتم گوگل از راه سه منبع اصلی بدست اومده و در طول زمان بروز شده. این منابع عبارتند از :
اولین بار سایت بلومبرگ از این الگوریتم جدید گوگل یاد کرد. دومین منبع، اطلاعات اضافی که گوگل مستقیما از راه موتور جستجویش ارائه کرده. سومین منبع، علم ما  براساس فرضیات، در مواردی که گوگل به اونا پاسخی نمی ده.

 • الگوریتم رنک برین RankBrain چیه؟

الگوریتم رنک برین RankBrain نامیه که گوگل واسه سیستم هوش مصنوعی و تکنیکای یادگیری ماشینی (ماشین لرنینگ)، جهت کمک به پردازش یافته های جستجوی خود، استفاده می کنه و به وسیله گوگل و بلومبرگ تایید شده. این الگوریتم واسه پیدا کردن مطالب و موضوعات در رابطه و بیشتر واسه نمایشای خاص و کلمات کلیدی طولانی و دریافت معنی و معنی جملات استفاده می شه.

 • یادگیری ماشین یا ماشین لرنینگ چیه؟

یادگیری ماشین Machine learning تکنیکا و الگوریتم هاییه که جمع آوری اطلاعات، بدون کمک آدما یا برنامه نویسی دقیق رو به یه کامپیوتر می آموزد و ازش استفاده می کنه. امروزه در خیلی از صنایع به کار گیری یادگیری ماشینی در حال گسترشه، ماشینای بدون راننده یا روباتای پیشرفته از این تکنیکا واسه تحلیل و انجام وظایف خود استفاده میکردن.

 • هوش مصنوعی چیه؟

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence)، یا AI به طور خلاصه، جاییه که کامپیوتر می تونه مانند یه آدم هوشمند بکنه، یا دست کم با رسیدن به علم و اطلاعات به صورت خودکار یاد گرفته و از اون واسه ساخت ارتباطای جدید بهره بگیرین.
هوش مصنوعی وقتی فقط در رمانای علمی تخیلی وجود داشت، امروز محققان با طراحی سیستمای کامپیوتری و ایجاد الگوریتمای ارتباطی در ایجاد AI قدم بر می دارن.
هوش مصنوعی با یادگیری ماشینی فرق داره؟ از نظر الگوریتم RankBrain گوگل تقریبا با هم هم معنی هستن. البته میشه یادگیری ماشینی رو جهت توصیف یه نوع راه و روش هوش مصنوعی، بیشتر در این الگوریتم گوگل دید.
رنک برین راه جدیدیه که گوگل واسه رتبه بندی یافته های جستجویش استفاده می کنه؟
خیر! رنک برین بخشی از الگوریتم اصلی گوگله.

 • الگوریتم اصلی موتور جستجوی گوگل چیه؟

الگوریتم اصلی موتور جستجوی گوگل، الگوریتم مرغ مگس خوار یا Hummingbirdه، البته سالها بدون نام بود. در سال ۲۰۱۳ شرکت گوگل این الگوریتم جستجو رو بازسازی و به نام مرغ مگس خوار Hummingbird نامگذاری کرد.

 • رنک برین بخشی از الگوریتم جستجوی مرغ مگس خوار گوگله؟

مرغ مگس خوار، الگوریتم اصلی جستجوی گوگله، مثل یه خودرو که ممکنه از قطعات و بخشای جور واجور مانند موتور، پمپ سوخت، رادیاتور و چیزای دیگه ای به جز اینا ساخته شده باشه؛ مرغ مگس خوار شامل بخشای مختلفیه که رنک برین یکی از جدیدترین بخشای اون حساب می شه.
الگوریتم مرغ مگس خوار Hummingbird هم اینکه شامل بخشای دیگه ایه که اسامی شون واسه کارشناسان سئو و بهینه سازی سایت بسیار آشنا هستش. الگوریتم پاندا ، الگوریتم پنگوئن ، الگوریتم روز پرداخت ( Payday ) واسه مقابله با اسپما، سئو کلاه سیاه و سایتای اسپم طراحی شدن، الگوریتم کبوتر واسه بهتر شده های محلی، الگوریتم Top Heavy واسه جریمه صفحات با تبلیغات سنگین، اگوریتم موبایل فرندلی Mobile Friendly، واسه جایزه به صفحاتی که واسه موبایل بهینه سازی شدن و الگوریتم دزدان دریایی واسه رعایت حقوق کپی رایت نویسندگان در نظر گرفته شده.

پس تموم الگوریتمای گوگل بخش کوچیکی از الگوریتم مرغ مگس خوار حساب می شن.

 • رنک برین گوگل و تاثیر اون بر سئو و بهینه سازی سایتا چیه؟

با در نظر گرفتن سیستم هوش مصنوعی به کار رفته در الگوریتم رنک برین، نقش تکنیکای کلاه سیاه هر روز کم رنگتر می شه. دقیق شدن و فوکوس کردن بر اصول سئو کلاه سفید جایگاه بهتری رو به سایتای به درد بخور میده، در آخر رنک برین کمک می کنن تا کاربران براساس جستجوشان یافته های نزدیکتری رو پیدا کنن و این باعث محبوبیت روز افزون گوگل شده.
جستجوی کلمات کلیدی طولانی و حتی جملات به وسیله کاربران و رتبه بندی یافته های دقیق به وسیله گوگل، آینده سئو رو میسازه، یعنی، فقطً دیگه کلمات کلیدی یه یا دو کلمه ای مهم نیستن و از همین امروز باید روی صفحات سایتتون که کیفیت پایینی دارن کاری کنین، محتوایی بنویسین که واسه کاربران مورد پسند باشه و پشتیبان بازاریابی اینترنتی شما باشه. و بدونین رنک برین میتونه مانند یه آدم کیفیت یه مقاله رو تعیین کنه، ترفندها و کلکای سئوکاران با روشای قدیمی رو یاد بگیره و ارتباطای بین واژگان رو پیدا کنه و تجربه بهتری از یافته های جستجو در اختیار کاربران بذاره و می تونین واسه مشاوره سئو با ما تماس بگیرین.

Share

مازیار خوب بخش

متخصص سئو و کارشناس دیجیتال مارکتینگ شرکت بیلاود مارکتینگ هستم و دوست دارم درسا و تجربیاتم رو واسه علاقه مندان بخش سئو، بهینه سازی سایت و بازاریابی محتوایی به اشتراک بذارم. در زمان تفریح به کوهنوردی و سفرهای ماجراجویانه میرم. از مطالعه در بخش تکنولوژی و بازاریابی حال می کنم.

کوهنوردی