خیلی دیده شده که فردی مورد تعقیب مراجع قضایی قرار میگیره، پس از تشکیل پرونده حتی به زندان هم میره اما درزمان مراحل رسیدگی قضایی تبرئه می شه در اینجور حالتی انگار که از اول هیچ جرمی واقع نشده و پرونده ی قضایی اون لکه دار نشده اما در نگاه بیشتر به اعتبارش خدشه وارد می شه و متحمل ضررهای مادی و الهی زیادی می شه. ممکنه از محل کار و خدمتش اخراج شه یا حتی واسه اثبات بی گناهی اش هزینه هایی زیادی واسه حق الوکاله پرداخت کنه. در اینجاست که شخصِ بی گناه به دنبال برگرداندن آبرو و اهمیت خود اعاده آبرو می کنه.

اصطلاح ادعای شرف یا اعاده آبرو یعنی عودت یا بازگرداندن آبرو و اهمیت افراد به حالت سابق -که به باعث اقامه ی شکایت ناحق خدشه دار شده- و جبران تموم ضررهای مادی و الهیِ وارد شده به این افراد. با اعاده آبرو از راه قانونی و اثبات بی گناه بودن شخص متهم، موقعیت اجتماعی و اعتبار الهی شخص دوباره زنده می شه و شخصی که با اقامه ی دعوای ناحق باعث هتاکی و از بین بردن آبرو اون شده پس از اثبات اینکه سوءِ قصد و قصد آسیب زدن به دیگری رو داشته به مجازاتِ افترا محکوم می شه.

اعاده آبرو در جامعه

به خاطر اعاده ی اعتبار شخصی که مورد طرح شکایت کذب قرار گرفته اقدام به پخش آگهی و اعلام بی گناهی اون در رسانه و مجلات می شه که دلیل بر سلامت اعتبار الهی ویه. به خاطر تقویت این وضع در قانون مقرر شده که میشه شخص مفتری رو تعقیب و مجازات نمود. اگه شخصی با نشر دروغین خبر در رسانه یا پیش عموم علیه و به ضرر شخصی اقدام کنه به مجازات نشردهنده ی اکاذیب محکوم می شه.

اقامه ی اعاده آبرو واسه کسانیه که جرمی رو انجام دهنده نشده ان و بی گناهی اونا ثابت شده. در مورد مجرمانی که به عنوان مجازات به محرومیت از بعضی حقوق اجتماعی محکوم می شن و پس از یه مدت با پایان یافتن دوره محکومیت دارای همون حقوق سابق خود می شن اعاده آبرو صدق نمی کنه بلکه اعاده ی حقوق اجتماعی مطرح می شه.

چگونگی طرح شکایت افترا

مطلب مرتبط :   رفتار های پر خطر و تاثیر آن بر نوجوانی

فردی که مورد شکایت کذب قرار میگیره پس از اثبات بی گناهی خود با اقامه ی شکایت افترا به دادسرا، از منبع مربوطه خواسته تعقیب، تحقیق و مجازات مفتری رو خواستار می شه. مفتری به دادسرا احضار می شه و از خود دفاع می کنه و اگه سوءِقصد اون اثبات شه، با ارسال کیفر خواست پرونده واسه بقیه رسیدگیا به دادگاه عمومی جزایی ارسال می شه.

شرایط اعاده آبرو

۱. آسیب رسیدن به اعتبار الهی یا ضرر مادی به فرد؛ فرد متضرر باید ضررهای وارده به خود رو ثابت کنه، و وارد کننده ی آسیب رو مشخص کنه. در این هنگام در صورتی که حکم به اثبات ادعایش صادر شه می تونه واسه مطالبه ضرر و زیانش اقدام کنه.

۲. قصور قاضی؛ در صورتیه که قاضی رسیدگی کننده عمدا کوتاهی کرده باشه که گرفتن این باید در مراجع قانونی اثبات شه.

۳. ورود ضرر و زیان به دیل تفسیر نادرست قاضی در موضوع، حکم یا در برابری حکم بر مورد خاص.

۴. جبران ضرر به وسیله دولت در صورت نبود تقصیر قاضی؛ در اصول فقه شیعه واسه تموم ضرر و زیانا جبران پیش بینی شده اگه بی تقصیر قاضی به متهم آسیب و ضرری برسه دولت جمهوری اسلامی ایران مکلف به این جبران هستش. و شخص متضرر می تونه با تقدیم دادخواست به دو طرف دولت از دادگاه صالح، خواسته رسیدگی کنه.

۵. اعاده آبرو از متهم؛ چیزی که راجبه اعاده آبرو از متهم به روشنی در قانون اومده اینه که «هروقت مقامات قضایی یا دیگر مأمورین ذی صلاح برخلاف قانون، ضبط یا دستور بازداشت یا تعقیب جزایی یا قرار مجرمیت کسی رو صادر کنه به جدایی دایم از طرف قضایی و محرومیت از مشاغل دولتی به مدت پنج سال محکوم می شن». اما واقعا محکومیت قاضی خسارات و بی اعتباری متهم بی گناه رو ثابت می کنه؟

تقسیم بندی اعاده آبرو از نظر نحوه ی خواسته اون

اعاده آبرو اداری و انتظامی

این نوع اعاده آبرو مربوط به تخلفات اداری و انظباطی و انتظامی کارمندان و مستخدمین اشخاصه که راجبه تخلف و تنبیه اداریه. هر چند که محکومیتای اداری به وسیله مراجع قضایی صادر نمی شن ولی نتایج ناجوری رو به دنبال دارن و بعضی وقتاا باعث سقوط درجه یا کسر حقوق می شن. و پس به خاطر جرم زدایی و رفع آثار نتایج این نوع محکومیتا باید در قوانین اعاده آبرو پیش بینی شه.

مطلب مرتبط :   دانلود متن کامل فایل پایان نامه کارشناسی ارشد

اعاده آبرو قانونی

یعنی پس از گذشتن مدت زمانی که مقنن مشخص کرده حقوقی که از مجرم سلب شده بی نیاز به حکم منبع قانونی یا خواسته ذی نفع مرتفع می شه. البته در صورتی که محکوم علیه در اون مدت انجام دهنده جرم تازه ای نشده باشه.

اعاده آبرو قضایی

در این نوع از اعاده آبرو بر خلاف اعاده ی آبرو قانونی، محکوم باید پس از گرفتن شرایط لازم از منبع قضایی صالح خواسته اعاده آبرو کنه. دادگاه هم با توجه به شرایط حکم مقتضی رو صادر می کنه.

اقسام اعاده آبرو:

اعاده آبرو عام

بعضی وقتا ضرر و زیان وارده به شخص به دلیل رفتار و عمل دیگرانه. به این صورت که آبرو و اعتبار اون در به دلیل سوءِقصد، تجاوز یا اشتباه دیگری مثل قصور قاضی، افترا، قذف و … خدشه دار می شه. بدیهیه که این سقوط آبرو به دلیل اتهامات واهی باید جبران شه. هر چند این نوع اعاده ی قضاوت در قانون ما پذیرفته شده اما درباره ی چگونگی اعاده ی قضاوت ساکته.

اعاده آبرو خاص

بعضی وقتا آسیب وارد شده به اعتبار الهی فرد به دلیل عمل خودشه؛ یعنی فرد با ظلم و تجاوز به قوانین یا حقوق بقیه افراد باعث کسر آبرو و اعتبار خود می شه و به وجهه ی اجتماعی خود آسیب می زنه. در این صورت فرد پس از گذراندن دوره محکومیت خود که بعضی وقتا علاوه بر مجازات اصلی با مجازات تبعی مثل محرومیت از بعضی از حقوق اجتماعی همراهه، باید با بازسازی اعتبار و حیثیتش به جامعه برگرده. مهم ترین بخش قانون اعاده آبرو خاص توبهه که به فرد تائب این امکان رو می ده که روش زندگی تازه ای رو شروع کنه.

تهیه شده در:chetor.com


16000تومان

Comments (0):

Write a comment: