برابر قانون آیین دادسی مدنی: «هرکی می تونه قبل از تقدیم دادخواست، حق خود رو به وسیله اظهارنامه از دیگری مطالبه کنه، مشروط بر این که موعد مطالبه رسیده باشه. کلا هرکی حق داره اظهاراتی که رو که راجبه معاملات و تعهدات خود با دیگریه و بخواد به طور رسمی به اون برسونه، علاوه بر اظهارنامه به طرف ابلاغ کنه. اظهارنامه به وسیله اداره ثبت اسناد و املاک کشور یا دفاتر دادگاها ابلاغ می شه. اداره ثبت اسناد و دفتر دادگاها می تونن از ابلاغ اظهارنامهایی که شامل مطالب خلاف اخلاق و خارج از نزاکت باشه، خودداری کنه.»

و «در صورتی که اظهارنامه مشعر به تسلیم چیزی یا وجه یا ثروث یا سندی از طرف اظهارکننده به مخاطب باشه، باید اون چیز یا وجه یا ثروث یا سند هنگام تسلیم اظهارنامه به منبع ابلاغ، تحت نظر و حفاظت بگیره، مگه اون که دو طرف هنگام تعهد، محل و ترتیب دیگری رو تعیین کرده باشن. »

اظهارنامه چیه؟

اظهارنامه یک سند عادیه که به طور رسمی به شخص دیگری ابلاغ می شه. پس محتوای اون یک سند عادی حساب می شه اما روش آگاهی رسانی به دیگری رسمی هستش تا بعدا بتونیم ثابت کنیم که مطلبی رو به دیگری آگاهی دادیم یا چیزی رو تسلیم اون کردیم.

اظهارنامه چیجوری تنظیم می شه؟

در تنظیم اظهارنامه هم اصولی باید مورد توجه بگیره که مهم ترین اونا یعنی:

  1. تا حد امکان سعی کنیم الفاظ و عبارات اشاره شده در متن اظهارنامه کوتاه، کوتاه، شفاف و بی ابهام، دقیق و با آگاهی کامل از مفاهیم اونا باشه تا اتفاقا به ضرر خودمون مورد استفاده قرار نگیرد.
  2. در تنظیم اظهارنامه از درج مطالب خارج از نزاکت و مصرف الفاظ رکیک و یا عباراتی که می تونه افترا (یعنی نسبت دادن جرمی به دیگری) یا نشر اکاذیب تلقی شه، پرهیز شه نبود رعایت این نکته ممکنه موجب نبود پذیرش یا نبود ارسال اظهارنامه ی ما از طرف منبع ارسال کننده شه.
  3. اگه همراه اظهارنامه چیزی ارسال شده باشه، حتما در متن تنظیمی به اون مورد، محل نگهداری، شماره یا مشخصات ظاهری اون اسناد، قراردادها، چک و … اشاره شه.
  4. لازمه متن تنظیمی رو قبل از مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضائی – با مشورت با افراد آگاه – آماده کنین تا فرصت کافی واسه تنظیم دقیق اون در اختیار داشته باشین. همونجوریکه اشاره شد الفاظ و عبارات به کار رفته در متن، اهمیت خیلی زیادی داره و اگه با سرعت و بی دقتی تنظیم شده باشه، علاوه بر اون که ممکنه زیان بزرگی رو واسه ما به همراه داشته باشه و به ضرر ما مورد استفاده بگیره، می تونه طرف مقابل رو هوشیار کنه و فرصتای لازم رو در پاره ای از موارد از ما بگیره.
مطلب مرتبط :   عوامل موثر بر درک عدالت درسازمان

اظهارنامه چیجوری ارسال می شه؟

الان واسه ارسال اظهارنامه باید با تهیه ی متن تنظیمی و پیوستای اون (اگه پیوستی وجود داشته باشه) و با داشتن کد ملی به دفاتر خدمات الکترونیک قضائی مراجعه کنین. پس از ارسال اظهارنامه، پیامکی در این مورد واسه شما ارسال می شه که شامل تأیید ارسال اظهارنامهه. پس از یه مدت (معمولا بین ۱۰ روز تا یک ماه) پیامک دیگری در مورد این که طرف مقابل اظهارنامه رو دریافت کرده یا نه واسه شما ارسال می شه. با مراجعه دوباره به دفاتر خدمات قضایی می تونین رسید ابلاغ نامه خود رو دریافت کنین. به یاد داشته باشین که رسید دریافتی به وسیله دفتر خدمات قضایی مهر شه.

تهیه شده در: chetor.com


16000تومان

Comments (0):

Write a comment: