شک نداشته باشین واسه شمام اتفاق افتاده که کودک شما موقع جداشدن از شما دچار احساسات و احساسات ناجوری شه. اما شما به عنوان والدین اون میدونید در این مواقع چیکار باید کرد؟ اگه این استرس کودک تون شدید شه یا تا زمان مدرسه رفتن یا انجام بقیه فعالیتا به قوه خود بمونه، چه جوری؟ دراین مقاله با همراه باشین تا شما رو با استرس جدایی، علائم و راه های درمان اون آشنا کنیم.

 

  • ۶ روش واسه کنترل خشونت در کودکان
  • اشتباهات والدین که باعث لوس شدن و خشونت در کودکان می شه
  • دلایل گوشه گیری در کودکان و رو هایی واسه مقابله با اون

استرس جدایی چیه؟

در سنای پایین تر، گریه کردن، بدرفتاری یا داشتن دلبستگی در مقابل جدایی، واکنشای سالمی هستن و مرحله ای طبیعی در مراحل رشد به حساب بین. استرس جدایی می تونه قبل از یک سالگی شروع شه یا پس از یه مدت دوباره خود رو نشون بده. حتی در بعضی از موارد هم تا ۴ سالگی ادامه پیدا می کنه. با اینحال، شدت و مدت استرس جدایی از کودکی به کودک دیگر متفاوته. حتی اگه کودک شما کمی بزرگ تر باشه، داشتن مقداری نگرانی درباره ی رفتن مادر یا پدر طبیعیه. شما می تونین اینجور مسئله ای رو با صبر، استواری و اعمال محدود کردنای جدی اما مهربانانه واسه کودک تون آسون تر کنین.

با این حال، بعضی از بچه ها با وجود سعی پدر و مادر، استرس جدایی رو واسه یه مدت دارن. این بچه ها، تجربه ای پایدار یا تکرارشونده از استرس جدایی شدید رو در سالای راحت ی مدرسه یا بعد از اون دارن. اگه این موضوع بیشتر از اندازه با فعالیتای معمولی مثل مدرسه رفتن یا روابط صمیمی تلاقی پیدا کنه و به جای چند روز، چند ماه به طول بینجامد، شاید نشون از وجود مشکلی بزرگ تر داره، مشکلی به نام مشکل استرس جدایی.

چیجوری میشه استرس جدایی «طبیعی» رو کم کرد

واسه کودکانی که دچار استرس جدایی طبیعی هستن، راه هایی به خاطر آسون کردن مراحل ی جدایی هست که می تونین از اونا کمک بگیرین:

۱. تمرین جدایی

در اول کودک تون رو به مدت کوتاهی به پرستار کودک بسپارید و کمی از اون دور شید. همونطور که کودک تون به این جدایی عادت می کنه می تونین فاصله و مدت دور بودن تون رو زیاد کنین. اگه نمی خواهید پرستار کودک استخدام کنین باید روی کمک یکی از نزدیکان، مثلا مادرتان حساب باز کنین.

۲. برنامه های جدایی رو واسه بعد از خواب و غذا تنظیم کنین

وقتی نوزادان خسته و گرسنه ان، بیشتر با استعداد دچار شدن به استرس جدایی هستن.

۳. مراسم «خداحافظی» رو سریع انجام بدین

این مراسم مطمئن هستن و می تونن خیلی آسون یک دست تکان دادن خاص از پنجره یا یک بوسه ی خداحافظی باشن. همه چیز رو سریع بکنین تا بتونین بی هیاهو محل رو ترک کنین. به بچتون بگید که قصد ترک خونه رو دارین و کمی بعد باز می گردین. بعد بی توقف یا درست کردن هرگونه جنجال محل رو ترک کنین.

۴. به وعدهای خود عمل کنین

به خاطر پرورش اعتماد در کودک واسه تاب آوردن جدایی، خیلی مهمه که درست در زمانی که به اون وعده دادین پیش کودک تون برگردین.

۵. در صورت امکان، محیط آشنا رو حفظ یا محیط تازه رو واسه کودک آشنا کنین

اگه واسه کودک پرستار گرفتین، بهتره که اون به منزل شما بیاد. اگه بچتون دور از خونه، وسایل آشنایی مثل عروسکا و اسباب بازی هاش رو براش فراهم کنین.

۶. پرستار رو واسه یه مدت طولانی در کنار خود داشته باشین

در صورت استخدام پرستار، سعی کنین که واسه جلوگیری از ایجاد اختلاف در زندگی کودک تون، اونو به مدت طولانی در کنار خود داشته باشین.

۷. تماشای برنامه های تلویزیونی ترسناک رو به کمه کم برسونین

هرچه برنامه هایی که تماشا می کنین کمتر از نوع ترسناک باشن، بچتون هم احساس ترس کمتری داره.

۸. تسلیم نشید

کودک خود رو مطمئن کنین که همه چیز خوب هستش. ایجاد محدود کردنای پیوسته به کودک شما کمک می کنه تا با جدایی موافق شه.

مشکل استرس جدایی چیه؟

مشکل استرس جدایی مرحله ای طبیعی از رشد به حساب نمیاد. در این مشکل، کودکی که از والدینش جدا می شه به دلیل ی نگرانی شدیدی که براش به وجود میاد مشکلات احساسی خیلی جدی رو تجربه می کنه. گرچه استرس جداییِ طبیعی و مشکل استرس جدایی علائم مشابهی دارن، اما فهمیدن این موضوع که کودک فقط به زمان بیشتری واسه درک این مسئله نیازمنده یا مشکل بزرگ تری داره، کمی گیج کنندهه.

فرق اصلی استرس جدایی طبیعی و مشکل استرس جدایی، خیلیِ ترسای کودک و اینکه این ترسا مانع از انجام فعالیتای عادی اون می شن یا نه بازمی شه. بچهایی که به مشکل استرس جدایی دچارند، حتی ممکنه از فکر جدا شدن از پدر یا مادرشان مضطرب شن. ممکنه که اونا واسه خودداری از مدرسه رفتن یا بازی با دوستان شون بگن که مریض هستن. وقتی این نشونها به اندازه کافی شدید شدن، می تونن به مشکل تبدیل شن. با این حال، مهم نیس که کودک تون درهنگام جدایی از شما تا چه حد بی قراری می کنه، چون که مشکل استرس جدایی قابل درمانه. راه های زیادی وجود دارن که به شما در ایجاد حس امنیت بیشتر در کودک و حل این مسئله واسه اون، کمک می کنن.

مطلب مرتبط :   دیدگاه­های روان شناختی ناتوانی­های یادگیری

نشونه های مشکل استرس جدایی

بچهایی که مشکل استرس جدایی دارن همیشه درمورد جدایی احساس نگرانی و ترس می کنن. خیلی از بچه ها دارای این نشونها هستن:

۱. ترس از اتفاق اتفاقی بد واسه کسی که دوستش دارن

عادی ترین ترسی که کودکِ دارای مشکل استرس جدایی تجربه می کنه، داشتن حس نگرانی درباره ی آسیب دیدن عزیزانش در غیاب اوست. مثلا، اینجور کودکی همیشه درمورد مریض شدن والدین یا آسیب دیدن اونا نگرانه.

۲. نگرانی درمورد اتفاق اتفاق پیش بینی نشده ای که به جدایی همیشگی منجر شه

ممکنه کودک شما از این ترس داشته باشه که به محض جدایی از شما، اتفاقی رخ بده که این جدایی رو همیشگی کنه. به طور مثال، ممکنه فکر کردن درباره ی دزدیده یا گم شدن، اونو نگران کنه.

۳. خودداری از مدرسه رفتن

ممکنه که کودک دارای مشکل استرس جدایی ترسایی غیرمنطقی از رفتن به مدرسه داشته باشه و دست به هر کاری بزنه تا بتونه در خونه بمونه.

۴. بیزاری از خوابیدن

این مشکل می تونه کودک رو بی خواب کنه که شاید به دلیل ترس از تنها ماندن یا دیدن کابوسایی درمورد جدایی اتفاق میفته.

۵. مشکلات فیزیکی مثل سردرد و دل درد

کودکانی که دچار استرس جدایی هستن، درهنگام جدایی یا پیش از اون، از وجود مریضی و درد شکایت می کنن.

۶. چسبیدن به شما

ممکنه که بچتون شما رو مثل سایه دنبال کنه یا هنگامی که قصد ترک اونو دارین به دست و پای شما بچسبد.

علل عادی به وجود اومدن مشکل استرس جدایی

مشکل استرس جدایی به دلیل یه جور احساس ناامنی به وجود میاد. به دنبال نشونه ای بگردید که دنیای کودک تون رو نامتعادل کرده و به اون حس تهدید شدن، نگرانی یا ناراحتی از انجام برنامه های روزانه اش رو می ده. اگه بتونین ریشه ی مشکل (مشکلات) رو شناسایی کنین، یه قدم به تقویت کودک تون واسه پشت سر گذاشتن نگرانیا نزدیک شدین.

علل عادی مشکل استرس جدایی در کودکان شامل این موارد هستن:

۱. تغییر در محیط

تغییرات محیط، مثل عوض کردن خونه، مدرسه یا برنامه مراقبتی می تونه به بروز این مشکل دامن بزنه.

۲. استرس

موقعیتای استرس زا مثل عوض شدن مدرسه، طلاق یا از دست دادن یکی از عزیزانِ کودک (حیوان خونگی هم شامل این موضوع می شه)، مشکلات مشکل استرس جدایی رو شکل میدن.

۳. داشتن والدی که بیش ازحد مراقبه

در بعضی از موارد، ممکنه که این مشکل نشون دهنده ی استرس خود شما باشه. والدین و بچه ها می تونن در بروز استرس همدیگه تأثیرگذار باشن.

۴. وابستگی ناایمن

وابستگی، یه جور رابطه احساسیه که بین نوزاد و مراقب اصلی اون شکل میگیره. هرچه وابستگی امن ضامن رشد حس امنیت، درک و آرامش مطلوب در کودکه، درمقابل وابستگی ناایمن می تونه در بروز مشکلاتی مثل استرس جدایی اثر داشته باشه.

چیجوری به کودک گرفتار به مشکل استرس جدایی کمک کنیم؟

هیچکدام از ما دوست نداریم که فرزندمان رو پریشون ببینیم. پس کمک به بچه واسه خودداری از چیزایی که براش ترسناکه خیلی دلپذیر هستش. با این حال، ممکنه که استرس کودک کم کم بیشتر شه. بهتره به کودک خود کمک کنین تا به شکل مرحله به مرحله با این مشکل جنگ کنه تا اینطوری حس امنیت به اون برگرده. فراهم کردن محیطی همدلانه در خونه می تونه به کودک حس بهتر و آسون تری بده. حتی اگه سعی شما به طور کامل این مشکل رو حل نکنه، مهربانی و همدلی شما همه چیز رو بهتر می کنن.

۱. درباره ی مشکل استرس جدایی بخونین

اگه یاد بگیرین که کودک شما چیجوری این مشکل رو تجربه می کنه، آسون تر می تونین نسبت به این مشکل با اون همدلی کنین.

۲. به حرفای کودک تون گوش بدین و به احساساتش احترام بذارین

واسه کودکی که به دلیل وجود این مشکل احساس تنهایی می کنه، تجربه شنیده شدن و موردتوجه قرار گرفتن، می تونه اثری درمون بخش داشته باشه.

۳. درباره ی این موضوع صحبت کنین

بهتره که بچه ها درباره ی احساسات شون صحبت کنن. صحبت نکردن درمورد این موضوع واسه اونا سودمند نیس. همدل باشین و با مهربانی به کودک یادآوری کنین که از آخرین جدایی تون جون سالم به در برده است.

۴. مشکل جدایی رو پیش بینی کنین

خود رو واسه تغییری که می تونه در کودک تون ایجاد استرس کنه، آماده کنین. مثلا مدرسه رفتن یا ملاقات با دوستان واسه بازی مثل این موقعیتا هستن. اگه کودک از یکی از والدین آسون تر جدا می شه، به اون والد اجازه بدین تا این موقعیت رو اداره کنه.

۵. هنگام جدایی آروم باشین

اگه بچتون ببینه که شما خونسردی خود رو حفظ کردین، اونا هم آرامش بیشتری دارن.

۶. از مشارکت کودک در فعالیتای مختلف پشتیبانی کنین

کودک رو واسه شرکت در فعالیتای سالم اجتماعی و فیزیکی تشویق کنین. این کار راه حلی عالی واسه کم کردن حس استرس و کمک به کودک واسه پیشرفت ی روابط دوستانهه.

۷. سعی بچتون رو ستایش کنین

از کوچیک ترین موفقیتا (مثل به تختخواب رفتن بی جنجال یا دریافت گزارش مثبت از طرف مدرسه) به عنوان دلیلی واسه تشویق کودک استفاده کنین.

مطلب مرتبط :   پیدایش رایانه در مواد اموزشی و تاثیر آن بریادگیری

کم کردن مشکل استرس جدایی: نکاتی واسه مدرسه

رفتن به مدرسه واسه کودکانی که دچار مشکل استرس جدایی ان، می تونه سخت به نظر برسه و خودداری از رفتن برایشون خیلی عادی هستش. اما با شناسایی دلیل اصلی خودداری کودک از رفتن به مدرسه و ایجاد تغییر در مدرسه، میشه به کاهش علائم این مشکل کمک کرد.

۱. کمک کنین تا کودکی که مدت زیادی غیبت داشته هرچه زودتر به مدرسه برگرده

با اینکه در اول لازم بوده کودک زمان کمتری رو در مدرسه بگذراند، اما وقتی بچه ها بفهمن که موقع جدایی اتفاق بدی نمی افته علائمی استرس جدایی در اونا کاهش پیدا میکنه.

۲. یک جای امن مشخص کنین

در مدرسه به دنبال جایی باشین که کودک درهنگام تجربه موقعیتای استرس زا بتونه به اونجا برود و اضطرابش رو کم کنه. راهنمایی مناسب واسه استفاده ی درست از جای امن درست کنین.

۳. به کودک اجازه بدین با خونه تماس بگیره

زمانی که کودک در مدرسه دچار استرس می شه، یک تماس تلفنی کوتاه با خونواده می تونه استرس جدایی رو کم کنه.

۴. به بچتون پیغام بدین

شما می تونین در کیف یا ظرف غذای کودک تون یک یادداشت واسه اون بذارین. پیغامی کوتاه با درون مایه «دوستت دارم» روی دستمال می تونه به کودک تون قوت قلب بده.

۵. دستیاری واسه زمان هایی که بچتون با همسالانش رابطه برقرار می کنه، مشخص کنین

کمکی از طرف یک بزرگسال، خواه یک معلم باشه خواه یک مشاور، می تونه هم واسه بچه شما و هم واسه بقیه بچهایی که با هم در رابطه ان مفید باشه.

۶. به بچتون واسه تلاشش جایزه بدین

درست مثل خونه، هر کار مثبت و قدم کوچیکی که در راه درست ورداشته می شه شایسته ی قدردانیه.

با کم کردن استرس خودتون به کودک تون کمک کنین

کودکانی که والدین پراسترس دارن، بیشتر با استعداد دچار شدن به استرس جدایی خواهند بود. واسه اینکه به کم شدن نشونه های استرس در بچتون کمک کنین، لازمه که آروم تر شید و تمرکز بیشتری روی خودتون داشته باشین.

۱. درباره ی احساسات تون صحبت کنین

حرف زدن درباره ی تجربه ای که درگیر اون هستین، مایه ی آرامشِ خاطره؛ حتی اگه کاری در این مورد از دستت تون برنیاید.

۲. منظم ورزش کنین

فعالیت فیزیکی نقشی کلیدی در کاهش و جلوگیری از ایجاد استرس اجرا می کنه.

۳. غذای مناسب بخورین

بدنی که تغذیه ی مناسبی داره آمادگی بهتری واسه کنار اومدن با استرس داره. پس میوه، سبزیجات و چربیای مفید (مثل آووکادو، زیتون و کره ی بادام زمینی) بیشتری استفاده کنین و از خوردن هله هوله، بین وعدهای پرشکر و کربوهیدراتای تصفیه شده ای مثل نون سفید، غلات تصفیه شده و نوشابهای انرژی زا دوری کنین.

چه زمانی از متخصص کمک بگیریم

صبوری و آگاهی شما در کمک به مشکل استرس جداییِ کودک تون خیلی مؤثره. اما بعضی از کودکان گرفتار به این مشکل به کمک متخصص هم نیاز دارن. واسه تصمیم گیری درباره ی کمک گرفتن از متخصص، به دنبال «علائم خطرناک» یا نشونه های شدیدی باشین که بیش ازحد عادی نگران کننده هستن. این علائم عبارتند از:

  • چسبیدن غیرمعمول و خارج از سنِ مناسبِ کودک یا بدخلقی؛
  • پس زدن دوستان، خونواده یا گروه همسالان؛
  • نگران با حس شدید ترس یا گناه؛
  • شکایت همیشگی از وجود مریضی جسمی؛
  • خودداری از مدرسه رفتن واسه چندین هفته؛
  • ترس بیشتر از اندازه از ترک خونه.

اگه سعی شما واسه کم کردن این نشونها نتیجه بخش نیس، پس زمان اون رسیده که به یک متخصص روان شناس مراجعه کنین. به یاد داشته باشین که این علائم می تونن نشون دهنده ی آسیبی روحی باشن که کودک شما در حال تجربه اینه. اگه اینطوریه، حتما به روان شناس کودک مراجعه کنین.

درمانای مشکل استرس جدایی در کودکان

روان پزشکان و روان شناسان کودک یا متخصصین مغز و اعصاب می تونن مشکل استرس جدایی رو تشخیص دن و به درمان اون بدن. دکتر بالینی هم اطلاعاتی از خونه و مدرسه جمع می کنه تا این مشکل رو در کودک تشخیص بده. به یاد داشته باشین که کودکان گرفتار به مشکل استرس جدایی همیشه از وجود درد و مریضیایی شکایت می کنن که ممکنه به درمان دارویی نیاز داشته باشن.

کارشناسان می تونن نشونه های فیزیکی و تفکر استرس آور رو شناسایی کنن. اونا به این کودکان کمک می کنن تا تصمیمات لازم رو واسه روبه رو شدن با استرس در نظر بگیرن و هنر حل مسئله رو بیاموزند. درمان تخصصی واسه این مشکل شامل موارد زیره:

۱. گفت وگو درمانی

این روش محیطی امن رو واسه کودک فراهم می کنه تا درباره ی احساساتش صحبت کنه. وجود کسی که با دقت به حرفای اون گوش می ده و کمک می کنه تا اضطرابش رو بشناسد، یکی از روشای درمانی قوی به حساب میاد.

۲. بازی درمانی

درمان با استفاده از بازی، روشی عادی و تأثیرگذاره که کودک رو به صحبت درباره ی احساساتش تشویق می کنه.

۳. مشاوره واسه خونواده

مشاوره ی خانوادگی می تونه به کودک کمک کنه تا افکاری رو که موجب ایجاد استرس می شن، خنثی کنه. در همین بین، شما به عنوان والدین کودک می تونین به اون در یادگیری راه های مقابله با استرس کمک کنین.

۴. مشاوره ی مدرسه

این روش می تونه به کودک کمک کنه تا مطالبات اجتماعی، رفتاری و تحصیلی مدرسه رو کشف کنه.

۵. درمان دارویی

ممکنه که در موارد جدی مشکل استرس جدایی، از درمان دارویی استفاده شه. بهتره که این روش در کنار بقیه روشای درمانی مورداستفاده بگیره.
10000تومان


5000تومان

Comments (0):

Write a comment: