7   روشهای آموزشی ناجا:

در ناجا آموزش ها به روش های مختلفی به کارکنان ارائه می شود،از جمله : آموزش حضوری ، آموزش استاد شاگردی ، آموزش الکترونیکی ( مجازی ) ، آموزش مکاتبه ای ، تطبیق انجام تحقیقات علمی ، تطبیق تجربیات مدون خدمتی ، تیم آموزش.( املایی، علی ، 1380)

 

 

آموزش های حضوری :

این روش آموزشی با حضور استادان و فراگیران و به صورت رودررو در مجتمع های آموزشی استان ها و یگان ها انجام می شود . حدنصاب شرکت فراگیران در کلاس های درون سازمانی 25 تا 30 نفر می باشد. که یگانها پس از کسب مجوز اجرای دوره ها بر اساس کتاب آموزش های تخصصی _ تکمیلی سالیانه یا بر اساس نیاز سنجی انجام شده در دوره های آموزشی تخصصی کوتاه مدت اقدام به برگزاری آن می کنند. در این روش آموزشی  فراگیران در تمامی کلاس های پیش بینی شده در برنامه های تفصیلی   حضور یافته و آزمون آنان نیز به صورت حضوری برگزار می گردد و در پایان ، گواهینامه آموزشی صادر خواهد شد.

در برخی تخصصها و موارد خاص مرتبط با ناجا ، فراگیران می توانند در دوره های آموزشی مؤسسات برون سازمانی مورد تأیید ناجا شرکت کرده ، در پایان دوره ،گواهینامه قبولی را دریافت کنند که در صورت صحت آن مورد قبول ناجا واقع می شود. ( همان)

آموزش به روش استاد – شاگردی ( چهره به چهره ):

به گونه ای از روش ها و شیوه های آموزشی گفته می شود که در آن استاد ( آموزش دهنده ) به شکل رودررو و نفر به نفر از نزدیک مطالب آموزشی را به یادگیرنده ( فراگیر ) منتقل می نماید . این روش که یکی از قدیمی ترین روش های آموزش ضمن خدمت می باشد، در صنایعی مانند مانند فلزکاری، نجاری ، لوله کشی ، جوشکاری ، و… فراوان انجام می شود و بطور معمول افرادی که می خواهند حرفه ای را بیاموزند ، بیش از آنکه در این مشاغل پذیرفته شونداین نوع آموزش را باید بگذرانند. البته بعضی از کارآموزان به دلیل ویژگی های فردی از قدرت یادگیری مطلوب تری نیز برخوردارند و برخی ممکن است کندتر یادبگیرند.

نکته قابل توجه در این نوع آموزش ، به روز نگه داشتن مواد آموزشی در رابطه با شغل می باشد.

آموزش الکترونیکی( مجازی ) :

به گونه ای از  روشهای آموزش از راه دور اطلاق می شود  که با استفاده از فناوری آموزشی « اینترنت ، انترانت و سی دی های آموزشی » اجرا می شود.

در زمان کنونی بیشتر برنامه های آموزشی با استفاده از شبکه اینترنت به اجرا در می آید. در این نوع آموزش ، فرد با استفاده از پست الکترونیکی ، دروس ارسال شده را دریافت می کند و تکلیفی را که مربی خواسته انجام می دهد و از طریق نشانی الکترونیکی به مربی ارسال می کند. افرادی که از طریق اینترنت در آموزش شرکت می کنننه تنها بوسیله پست الکترونیکی مطالب را برای دانشجو و یا کارآموز
می فرستند، بلکه براساس تکالیفی که مربی تعیین می کند ممکن است به صورت گروهی با دیگر کارآموزان به بحث بپردازدو ضمن آموزش گروهی ، با افراد جددیدی نیز آشنا شوند.

مطلب مرتبط :   اضطراب چیست؛ با نشانه‌های اضطراب و راه‌های درمان آن آشنا شوید

آموزش مکاتبه ای:

به گونه ای از روش های آموزشی اطلاق می شود که فراگیران بدون حضور دائمی در کلاس ، با دریافت منابع آموزشی و کسب آمادگی در آزمون مربوطه شرکت می کنند و در صورت موفقیت ، از امتیاز لازم برخوردار می شوند.

امروزه بعضی از شرکت ها آموزش از راه دور را با استفاده موفقیت آمیز از تلفن امکان پذیر ساخته اند.این نوع شرکت ها با یک برنامه ریزی مشخص ، مطالب درسی و راهنمایی ارائه خدمات را به مشتری را به کارکنان آموزش می دهندو هرگاه تغییراتی در برنامه ایجاد شود از طریق تلفن آنها را توجیه می نمایند و سپس در سال چند بار با توجه به سیاست ها و برنامه های شرکت ، از طریق تلفن در مورد فعالیت ها افراد را مورد آزمون قرار می دهند . در ناجا با واگذاری منابع درسی تخصصی یا طراحی سؤالات تخصصی و واگذاری به کارکنان در همان سال از کلیه کارکنان در رسته های مربوطه آزمون جامع به عمل می آید.( آزمون علملی ارزیابی کارائی کارکنان). ( همان)

روش تطبیق تحقیقات علمی:

به تحقیقاتی اطلاق می شود که برابر ماده 67 قانون استخدام ناجا مرتبط و مورد نیاز خدمتی کارکنان بوده و ممتاز شناخته شود و برابر ضوابط و دستورالعمل مربوطه محاسبه و پذیرفته شود. ( همان)

تطبیق تجربیات مدون:

به تجربیاتی اطلاق می شود که برابر ماده 67 قانون استخدامی ناجا مرتبط و مورد نیاز خدمتی کارکنان بوده و ممتاز شناخته شود و به عنوان بخشی از آموزش های تخصصی تکمیلی طول خدمت برابر دستورالعمل مربوطه محاسبه و پذیرفته می شود.

تیم آموزش:

به منظور ارتقاء کارایی و اثربخشی کارکنان نیروی انتظامی در اجرای محوله و مشخص کردن ضعف های آموزشی که متأسفانه به جهت بی توجهی ، بی تجربگی ، سهل انگاری و عدم رعایت مسائل حفاظتی رخ می دهدو نیز به منظور تقویت آموزش فردی و یگانی و افزایش ضریب هوشیاری کارکنان در جهت تسلط و اقتدار آنان در انجام مأموریتها و درخشش در عرصه های مختلف مأموریتی و بهره گیری دقیق از فرصتها و امکانات با توجه به تنوع مأموریتها که امکان آموزش متمرکز را غیر ممکن می سازد ، ضرورت تشکیل تیم آموزش جلوه گر می شود وارائه برنامه های آموزشی توسط تیم های آموزشی استانها و یگانها برای کارکنان براساس برنامه زمانبندی ضرورت می یابد ، براین اساس تیم های آموزشی متشکل از کارکنان مجرب با تشخیص فرماندهان و نیاز یگان ها در کلانتری ها و پاسگاهها حضور می یابند و کارکنان جمعی را در ابعاد مختلف مورد آموزش ضمن خدمت قرار می دهند. 

مطلب مرتبط :   تجربیات برتر معلمان | کاملترین نمونه های رایگان سالتحصیلی 97-98

*درحال حاضر آموزشهای ضمن خدمت در واحدهای آموزشی ( مجتمع های آموزشی ) به صورت دوره های تخصصی تکمیلی ترفیعاتی و تخصصی کوتاه مدت اجرا می گردد. دوره های تخصصی تکمیلی برابر برنامه های تفصیلی ارسالی از معاونت تربیت و آموزش ناجا اجرا شده و مدت آن برای درجات مختلف متفاوت بوده و از 132 ساعت الی 632ساعت می باشد و در پایان برای فراگیرانی که دوره را با موفقیت طی می نمایند گواهینامه آموزشی صادر شده تا کارکنان در اخذ ترفیع بعدی خود مشکلی نداشته باشند.

دوره های تخصصی کوتاه مدت نیز بر اساس نیاز سنجی انجام شده و برابر برنامه تفصیلی اجرا شده و مدت آن بیش از 3 روز وکمتر از دوهفته اجرا می شود. درپایان این دوره ها نیز گواهینامه آموزشی برای فراگیران صادر شده و کارکنان در صورتی که مجموع ساعات آموزشی دوره های کوتاه مدت طی شده آن ها در طول درجه فعلی آنها برابر ساعات اشاره شده در قانون استخدامی ناجا باشد با اخذ کفایت آموزشی از معاونت تربیت و آموزش استان اخذ ترفیع آنان بلامانع خواهد بود.

آموزش های الکترونیک ( آموزش مجازی ) نیز در حال حاضر در سطح ناجا فعال بوده و با سرور ناجا و مدیریت در معاونت تربیت و آموزش استان این دوره ها اجرا شده و در پایان گواهینامه آموزشی برای فراگیرانی که در آزمون موفق به اخذ نمره قبولی می گردند،صادر می شود.

تیم آموزش نیز در استان ها فعال بوده و برابر دستورالعمل معاونت تربیت و آموزش ناجا استان ها موظفند سالیانه 2 مرتبه نسبت به اعزام تیم آموزش به کوپهای سطح استان و با بهره گیری از اساتید مجرب نسبت به این مهم اقدام نمایند . در پایان این آموزش ها گواهینامه ای برای فراگیران صادر نمی گردد.

آزمون علمی ارزیابی کارایی نیز به صورت سالیانه در سطح ناجا و با بهره گیری از فناوری اطلاعات در ناجا اجرا شده و هرساله کارکنان ناجا پس از مطالعه منابعی که قبلا در اینترانت ناجا قرار داده شده است، برابر رسته خود در این آزمون شرکت نموده و در پایان گواهینامه برای آنان صادر می گردد. این آزموندر دوسال اخیر از طریق اینترانت ناجا برگزار می گردد.